Ως προθέρμανση ενόψει των υποχρεώσεών τους για τον κλειστό στίβου λειτουργεί για τους περισσότερους αθλητές η αυριανή ημερίδα στίβου που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ στον Αγ. Κοσμά, η οποία αποτελεί την πρεμιέρα της αγωνιστικής σεζόν. Σημειώνεται πως ενόψει του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που θα διεξαχθεί το Μάρτη στην Πράγα, η Ομοσπονδία έχει προγραμματίσει τα όρια για τη συμμετοχή να ισχύσουν από την επόμενη ημερίδα, που είναι προγραμματισμένη για τις 31 Γενάρη και πάλι στον Αγ. Κοσμά. Ετσι, οι αυριανοί αγώνες προσφέρουν τη χαλαρότητα στους αθλητές προκειμένου να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους χωρίς το βαθμολογικό άγχος. Οι αγώνες θα αρχίσουν στις 11 το πρωί.