Τρίτη 19 Ιούνη 2001
Σελίδα 38
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ
Στον «αφρό» άνδρες και γυναίκες

Εστω και στο παρά ένα η Εθνική γυναικών κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα, αλλά σίγουρα η αποστολή της γίνεται πλέον πιο δύσκολη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε στην τελευταία του ευκαιρία να προκριθεί στη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βουδαπέστη νικώντας τη Γερμανία με 8-7 (3-2, 1-3, 2-1, 2-1). Ετσι πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης σαν τρίτη ομάδα του Α' ομίλου στον οποίο μετέχει. Τα κορίτσια του Φώντα Μουδάτσιου, αν και δεν ξεκίνησαν καλά, κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου επταλέπτου με 3-2. Το άγχος όμως τις κυρίευσε στη δεύτερη περίοδο, κατά την οποία υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Ετσι, οι Γερμανίδες με ένα σερί 1-3 μετέτρεψαν το 3-2 σε 4-5. Μετά από ένα ισορροπημένο τρίτο επτάλεπτο (6-6) στην τελευταία περίοδο η πολύ καλή άμυνα και παράλληλα οι επιθετικές λύσεις της Πάτερου και Μωραϊτίδου έδωσαν στην Ελλάδα τη νίκη. Για την Εθνική μας σκόραραν οι: Κοζομπόλη, Πάτερου, Μωραϊτίδου και από ένα Ασιλιάν και Μωραΐτη.

Για πρωτιά οι άνδρες

Μια ισοπαλία στο χτεσινοβραδινό αγώνα με την Κροατία (διεξαγόταν αργά χτες) αρκούσε στην Εθνική ανδρών προκειμένου να πάρει την πρώτη θέση στο Β` όμιλο. Οι διεθνείς κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, σημειώνοντας σπουδαίες νίκες επί της Ρωσίας με 10-7 και της Σλοβακίας με 14-8. Ετσι, οι παίκτες του Κούλη Ιωσηφίδη κατείχαν την πρώτη θέση του ομίλου μια αγωνιστική πριν το τέλος με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.