Πέμπτη 16 Απρίλη 2015
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 73 - 57
Του... έλειψαν πολλά

Πάλεψε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε χτες ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη, αφού ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 73 - 57 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα. Ετσι οι Καταλανοί έκαναν το 1 - 0 στις νίκες και πήραν προβάδισμα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού την Παρασκευή και πάλι στην έδρα τους. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και στάθηκαν καλά αμυντικά κρατώντας χαμηλά την Μπαρτσελόνα, εντούτοις αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην επίθεση, καθώς δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις για την αντίπαλη άμυνα. Ο Βασίλης Σπανούλης αν και επέστρεψε μετά από ένα μήνα στην ενεργό δράση, έδειξε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Χάντερ. Στις ατυχίες της ελληνικής ομάδας δόθηκε πάντως και συνέχεια, αφού χτες τραυματίστηκαν οι Πρίντεζης και Ντάσνον και εκφράζονται φόβοι για τη συμμετοχή τους στο 2ο παιχνίδι. Παρόμοια προβλήματα πάντως υπάρχουν και για την Μπαρτσελόνα, που είδε να τραυματίζονται οι Ναβάρο, Ολεσον.

Αν και έκαναν άσχημο ξεκίνημα οι ερυθρόλευκοι που βρέθηκαν να χάνουν με 22 - 8 στο δεκάλεπτο, στην επανάληψη βελτιώθηκαν και έγιναν πιο ανταγωνιστικοί μέχρι την ανάπαυλα (35 - 26 ημίχρονο). Ωστόσο με μπροστάρη τον Ναβάρο (πριν τραυματιστεί) την κυριαρχία στα ριμπάουντ (44 έναντι 27, 15 επιθετικά), αλλά και το πλεονέκτημα των περισσοτέρων λύσεων, η Μπαρτσελόνα έφυγε ξανά στο σκορ (50 - 35) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Κάπως έτσι εξελίχτηκε και η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού, παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να μαζέψει τη διαφορά, οι γηπεδούχοι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την ανέβασαν στο 61 - 42 στο 35' εδραιώνοντας τη νίκη τους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2), Πλάις 6, Τόμας 5, Ολεσον 5 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 7, Ντάνστον 5, Σπανούλης 2, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης 4 (1), Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).

Τίτλος διά χειρός Σπανούλη για Ολυμπιακό (2016-05-31 00:00:00.0)
Παρέδωσε... μαθήματα άμυνας (2015-12-30 00:00:00.0)
«Πέρασε» από το Ζάγκρεμπ και βλέπει πρωτιά (2015-11-20 00:00:00.0)