Τρίτη 20 Οχτώβρη 2015
Σελίδα 19
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
«Πέταξε» ο Ολυμπιακός, στο... κυνήγι ο ΠΑΟ

Η ευρεία νίκη του Ολυμπιακού με 4-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, με την οποία έφθασε στο απόλυτο 7 στα 7, η επικράτηση του Παναθηναϊκού με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα που τον διατήρησε στο κυνήγι των «ερυθρολεύκων» και η ισοπαλία 3-3 στο «Καυταντζόγλειο» για Ηρακλή και ΠΑΟΚ ήταν τα σημαντικότερα στοιχεία της 7ης αγωνιστικής στη Super League.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο τελευταίο ημίωρο και εκμεταλλευόμενος τα ρίσκα που πήρε ΑΕΚ στο παιχνίδι της, κατάφερε να απλοποιήσει τα πράγματα και να φτάσει στη σπουδαία επιτυχία. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με 1-0 (Μποτία 28'), όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέκαμψε και έλεγξε το ρυθμό. Μετά το 60' η επιλογή του Δέλλα να ρισκάρει για την ισοφάριση (έβαλε τον Μπουονανότε και έβγαλε τον Σιμόες) έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να βρει τους χώρους που ήθελε στην επίθεση και να γίνει πιο απειλητικός. Αρχικά είχε δοκάρι με τον Ντομίνγκεζ (66') ενώ στη συνέχεια με τα γκολ των Ιντέγε (68') και Φορτούνη (78', 90'+ πέν.) έγραψε το τελικό σκορ. Στην ΑΕΚ έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα αφού προηγήθηκε με 2-0 (Καρέλης 17', Πέτριτς 60'), είδε τους Γιαννιώτες να μειώνουν το σκορ (Τσάβες 71' πέν.) και να τον απειλεί για ένα δεκάλεπτο ((80' - 90'). Τη... λήξη συναγερμού για τους «πράσινους» σήμανε το γκολ του Αμπέντ στις καθυστερήσεις.

Βαθμούς, γκολ και... τάσεις αυτοκτονίας μοιράστηκαν Ηρακλής και ΠΑΟΚ. Ο «Γηραιός» προηγήθηκε δύο φορές με 1-0 (Μακρής 14') και 2-1 (Βέλλιος 43'), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και τις δύο (Πέλκας 34', Μπερμπάτοφ 65') και πήρε προβάδισμα με τον Τζαβέλλα (77'). Μάλιστα, έχασε και ευκαιρία στο 90' να κλειδώσει τη νίκη (άστοχο πέναλτι του Μπερμπάτοφ), με τους γηπεδούχους να λένε την τελευταία λέξη στις καθυστερήσεις με τον Μπαρτολίνι που έκανε το 3-3. Από τον ΠΑΟΚ φωνάζουν για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα.

• Αλλα αποτελέσματα: Πανιώνιος - Καλλονή 2-0, Πλατανιάς - Πανθρακικός 4-0, Ατρόμητος - Βέροια 0-1, Αστέρας Τρίπολης - Ξάνθη 1-1, Λεβαδειακός - Παναιτωλικός 2-2.
  • Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 21, Παναθηναϊκός 18, Πανιώνιος 13, ΑΕΚ 13, ΠΑΟΚ 11, Λεβαδειακός 10, Αστέρας Τρίπολης 9, Ατρόμητος 9, Βέροια 8, ΠΑΣ Γιάννινα 8, Παναιτωλικός 8, Ηρακλής 7, Ξάνθη 7, Πλατανιάς 5, Καλλονή 5, Πανθρακικός 2.
«Ξανάναψε» η μάχη συμφερόντων

Τα όσα συνέβησαν στο ντέρμπι Ολυμπιακού - ΑΕΚ για μια ακόμη φορά αποτέλεσαν αφορμή για να κορυφωθεί η μάχη μεταξύ αντίπαλων επιχειρηματικών συμφερόντων, η οποία βρίσκει πρόσφορο έδαφος για τη διεξαγωγή της στο χώρο του σημερινού εμπορευματοποιημένου ποδοσφαίρου. Από πλευράς Ολυμπιακού ο Β. Μαρινάκης αναφέρθηκε μετά το τέλος του αγώνα με υποτιμητικές εκφράσεις για τη σημερινή ΑΕΚ ενώ η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ απάντησε με επίσημη ανακοίνωση, στην οποία εμπεριέχονται σκληροί χαρακτηρισμοί.