Τρίτη 20 Οχτώβρη 2015
Σελίδα 19
ΜΠΑΣΚΕΤ
Του πήρε... τον αέρα νωρίς - νωρίς

Για δεύτερη φορά σε 11 μέρες, ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του στο Κύπελλο επικράτησε και πάλι του Ολυμπιακού, αφού τον νίκησε χτες με 73-69 στο ΟΑΚΑ, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α1. Κάτι που δίνει ψυχολογικό προβάδισμα στους «πράσινους» έναντι των αντιπάλων τους, ενώ στον Ολυμπιακό θέτει νωρίς - νωρίς ζητήματα προβληματισμού.

Οι γηπεδούχοι, αν και στο πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδιάστηκαν απ' τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρίσκοντας λύσεις από τα τρίποντα (5 στα 5) κατάφερε να προηγηθεί με 32-18, εντούτοις άλλαξαν την εικόνα τους στη συνέχεια, χάρις και στο σχήμα με τους τρεις γκαρντ που επέλεξε ο Τζόρτζεβιτς. Βελτιώθηκαν στην περιφερειακή άμυνα, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, την ώρα που ο Ολυμπιακός έδειχνε να παθαίνει «μπλακ άουτ» και μέχρι το ημίχρονο ροκάνισαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 43-41. Μετά από μια αμφίρροπη 3η περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και ο Ολυμπιακός έδειξε να βελτιώνεται, το «τριφύλλι» φόρτσαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το ρευστό 56-55 του 30' σε 67-57 στο 36'. Ο Ολυμπιακός, με τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις, μείωσε σε 67-64 στο 38', ωστόσο τα λάθη του και τα κρίσιμα καλάθια των Ραντούλιτσα (καλύτερος των νικητών), Πάβλοβιτς σ' εκείνο το σημείο διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

• Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής ξεχωρίζει η σπουδαία εκτός έδρας νίκη - έκπληξη της Κηφισιάς επί του ΠΑΟΚ με 73-67. Αλλα αποτελέσματα: Λαύριο - ΑΕΚ 70-65, Αρκαδικός - Αρης 50-90, Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο 80-67, Τρίκαλα - Καβάλα 73-64, Απολλων Πάτρας - Κόροιβος 60-62.
  • Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 4, ΑΕΚ 4, Τρίκαλα 4, Κηφισιά 4, Ολυμπιακός 3, Κολοσσός Ρ. 3, Ρέθυμνο 3, Αρης 3, Καβάλα 3, Κόροιβος 3, Λαύριο 2, Απόλλων Πάτρας 2, ΠΑΟΚ 2, Αρκαδικός 2.
  • ΚΥΠΕΛΛΟ: Το ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Αρη και η αναμέτρηση της έκπληξης της διοργάνωσης Φάρου Κερατσινίου με τον ΠΑΟΚ είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών στο Κύπελλο, με τις αναμετρήσεις να είναι νοκ άουτ και να διεξάγονται στις 12/12 σε ΟΑΚΑ, Κερατσίνι.