Από την προχτεσινή διαδήλωση στην Κοπεγχάγη |
Τα κόμματα της νεοφιλελεύθερης συμπολίτευσης, αλλά και της σοσιαλδημοκρατικής αντιπολίτευσης φαίνεται να συμφωνούν στο βασικό άξονα του πολυνομοσχεδίου και ανάλογα με τα συμφέροντα που εκφράζει το καθένα, κάνουν επουσιώδεις παρατηρήσεις, όμως σε κάθε περίπτωση χαμένοι θα είναι η εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα της Δανίας. Κρίσιμο έτσι είναι οι όποιες αγωνιστικές δυνάμεις στο συνδικαλιστικό κίνημα να εντείνουν τη δράση τους όχι μόνο για να αποκρουστούν τα μέτρα αλλά για να συνειδητοποιείται από τους εργάτες, η γενεσιουργός αιτία τους, το καπιταλιστικό εκμεταλλευτικό σύστημα.