Κινητοποίηση έξω από τη Δ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης πραγματοποίησαν χτες οι εργαζόμενοι της επιχείρησης «Καρυπίδης» συνεχίζοντας τον αγώνα τους για πληρωμή των δεδουλευμένων, διασφάλιση των θέσεων εργασίας και διεκδίκηση μέτρων προστασίας των οικογενειών τους.
Τη Δευτέρα 20/2 στις 11 π.μ. προγραμματίζουν νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης, ενώ προετοιμάζουν τη μαζική τους συμμετοχή στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στις 21/2.
Παράλληλα, οι εργαζόμενοι στα καταστήματα της επιχείρησης στα Γιάννενα με ανακοίνωσή τους καταγγέλλουν το γεγονός ότι η εργοδοσία πήγε να πάρει τα εμπορεύματα από το κατάστημα Καλπακίου και επιχείρησε να κάνει το ίδιο και στο κατάστημα Ιωαννίνων.
Παράλληλα, καταγγέλλουν τα παιχνίδια που έχουν στήσει στις πλάτες τους οι εργοδότες των επιχειρήσεων «Καρυπίδης» και «ΜΑRΚΕΤ ΙΝ» αλλά και η Ενωση Αγροτικών Συνεταιρισμών, στην οποία ανήκει ένα από τα ακίνητα που στεγάζει καταστήματα της «Καρυπίδης».
Οι εργαζόμενοι ξεκαθαρίζουν ότι κανένα μαγαζί δεν θα ανοίξει χωρίς τους εργαζόμενους της «Καρυπίδης», ενώ καλούν τους εργαζόμενους σε όλα τα σούπερ μάρκετ, τους εργαζόμενους από όλους τους κλάδους, συνολικά το γιαννιώτικο λαό να στηρίξουν τον αγώνα τους με κάθε τρόπο.
Την ίδια ώρα, απαιτούν να πάρουν θέση η κυβέρνηση, η περιφέρεια και οι δήμοι, καθώς και να πάρει ευθύνη η ΕΑΣ και να βάλει όρο για την επινοικίαση των κτιρίων της την παραμονή των εργαζομένων στις θέσεις εργασίας τους.