Τετάρτη 15 Μάρτη 2017
ΠΟΛΟ
Συνεχίζει να ελπίζει η Εθνική ανδρών

Τις ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του World League διατήρησε η Εθνική ανδρών, μετά τη χτεσινή νίκη επί της Ολλανδίας

Eurokinissi Sports

Σημαντική νίκη, που κρατά ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του World League, πέτυχε χτες η Εθνική ανδρών, επικρατώντας εκτός έδρας της Ολλανδίας με 10-4 για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης. Ετσι, το ελληνικό συγκρότημα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και ευελπιστούσε σε «στραβοπάτημα» της «συγκατοίκου» της Κροατίας στον χτεσινοβραδινό αγώνα με τη Γαλλία για τον ίδιο όμιλο. Σημειώνεται πως η Εθνική υστερεί στην ισοβαθμία με τους Κροάτες λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (η Ελλάδα έχασε με 10-6 στο Βελιγράδι και νίκησε με 10-8 στον Πειραιά), και για να προκριθεί εκείνη χρειάζεται τη νίκη στο φινάλε με τη Γαλλία και απώλεια βαθμών για τους Κροάτες.

Στο χτεσινό παιχνίδι η ελληνική ομάδα επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί της αναμέτρησης, καθώς δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα να φτάσει στην επικράτηση επί των γηπεδούχων Ολλανδών. Εξαρχής είχε τον έλεγχο του αγώνα, αποκτώντας σημαντική διαφορά στο σκορ, προηγούμενη με 4-2 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια η πολύ καλή άμυνα στην επανάληψη και το επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο οκτάλεπτο διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για την Ελλάδα.

Ολλανδία - Ελλάδα 4-10 (1-2, 1-2, 1-1, 1-5)

Ολλανδία: Φαν Ντε Μπουργκ 2, Λίντχουτ 2

Ελλάδα: Γούνας 4, Φουντούλης 2, Γενηδουνιάς 1, Χρυσοσπάθης 1, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 1, Βλαχόπουλος 1

Με βλέψεις τετράδας η Εθνική γυναικών (2024-01-09 00:00:00.0)
«Ερυθρόλευκες» ...γοργόνες (2017-03-14 00:00:00.0)
Φιλικά προετοιμασίας για την Εθνική μπάσκετ (2014-08-07 00:00:00.0)
Πανηγυρική πρόκριση Ολλανδίας (2008-06-14 00:00:00.0)
Ετοιμοι για την πρεμιέρα (2007-09-06 00:00:00.0)