Αυτοδύναμη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε η Πανσπουδαστική ΚΣ στις εκλογές του Συλλόγου της Φοιτητικής Εστίας Αθηνών (ΦΕΑ), που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 27 Απρίλη. Συγκεκριμένα, σε σύνολο 104 ψηφισάντων, η ΠΚΣ έλαβε 91 ψήφους και 9 έδρες, ενώ υπήρξαν 13 άκυρα - λευκά ψηφοδέλτια.
Για μια ακόμη χρονιά, οι οικότροφοι εμπιστεύτηκαν το ψηφοδέλτιο της Πανσπουδαστικής, αφού αποτελείται από αγωνιστές που όλη τη χρονιά πρωτοστάτησαν στον αγώνα ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ, κόντρα στην υποβάθμιση και υποχρηματοδότηση της φοιτητικής μέριμνας.
Το προηγούμενο διάστημα, μέσα από το συντονισμό της δράσης με τους υπόλοιπους Συλλόγους των Εστιών, οι οικότροφοι της ΦΕΑ έδωσαν σημαντικές μάχες για τη βελτίωση των όρων διαβίωσης στην Εστία, αλλά και για την ανάπτυξη της συλλογικής δραστηριότητας, με εκδηλώσεις, λειτουργία πολιτιστικών ομάδων κ.ά. Πρωτοστάτησαν στην αλληλεγγύη στους πρόσφυγες και στην καταδίκη της ναζιστικής - φασιστικής Χρυσής Αυγής.
Οπως δηλώνουν οι δυνάμεις της ΠΚΣ: «Ο Σύλλογος της ΦΕΑ το επόμενο διάστημα θα κάνει προσπάθεια για να συμμετέχουν πιο μαζικά οι οικότροφοι στις συνελεύσεις και τις δράσεις του, για να δυναμώσει η πάλη για τις σύγχρονες ανάγκες μας, για τις σπουδές και τη ζωή που μας αξίζει, κόντρα στα μονοπώλια και τις κυβερνήσεις τους, που αφήνουν τις εστίες μας να ρημάζουν και φορτώνουν νέα βάρη στις πλάτες των λαϊκών οικογενειών».