Τρίτη 23 Νοέμβρη 1999
Σελίδα 39
ΠΟΛΟ
«Κοκκίνησε» η Χαλκίδα

Ετοιμος φάνηκε στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Α1 ο πρωταθλητής Ολυμπιακός και στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φετινής αγωνιστικής περιόδου επικράτησε της Βουλιαγμένης με 13 - 12 στο ουδέτερο γήπεδο της Χαλκίδας. Και αυτό γιατί, ως γνωστόν, οι «μπέμπηδες» είναι τιμωρημένοι (όπως και ο Ολυμπιακός) για τα περσινά επεισόδια στον τελευταίο αγώνα που έκρινε το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκολα Στάμενιτς έπαιξε με πάθος και συνεχώς ήταν μπροστά στο σκορ. Μόνο στην τελευταία περίοδο η τυπικά γηπεδούχος Βουλιαγμένη μείωσε το σκορ αλλά παρ' όλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά. Τα εννιάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 5-6, 1-2, 2-3, 4-2. Από τη Βουλιαγμένη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αφρουδάκης (4), Σάντα (4), ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Πλατανίτης (4), Θωμάκος (4).

Πάντως από την πρεμιέρα, που το κυρίως μέρος της διεξήχθη το Σάββατο, δεν έλειψαν οι εκπλήξεις αφού το νεοφώτιστο Π.Φάληρο απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία 9-9 εκτός έδρας από τη Γλυφάδα. Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον έτερο νεοφώτιστο Αρη που τον συνέτριψε με 16-7 ενώ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι Χανιά και Χίος αναδείχτηκαν ισόπαλοι 8-8. Τη νίκη πήρε η Χαλκίδα επί του Εθνικού με 8-5 όπως και η Πάτρα που επικράτησε του Ηλυσιακού με 12-10.