Σελίδα 19
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20
Πολλές υποσχέσεις από τους νέους αθλητές

Ο Μίλτος Τεντόγλου
Με δύο μετάλλια αλλά και 13 αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη 12άδα των αγωνισμάτων τους ολοκλήρωσε η Ελλάδα την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου κάτω των 20 ετών, στο Γκροσέτο της Ιταλίας.

Ο Μίλτος Τεντόγλου δίχως αμφιβολία ήταν το πρόσωπο των αγώνων από ελληνικής πλευράς, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Οδυσσέας Μουζενίδης, που κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στη σφαιροβολία. Μεγάλη αξία έχει και το γεγονός ότι σε πολλές περιπτώσεις οι αθλητές και αθλήτριες μας κατάφεραν να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους και να πετύχουν πανελλήνια και ατομικά ρεκόρ.

Ενας από αυτούς που κατάφερε κάτι τέτοιο ήταν ο Θάνος Καλάκος στα 800 μέτρα. Ο 19χρονος έφτασε στον τελικό, αφού νωρίτερα είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ στον ημιτελικό. Με πανελλήνιο ρεκόρ πανηγύρισαν την κατάκτηση της έκτης θέσης και τα παιδιά της ομάδας 4x100 μέτρα. Οι Ζήκος, Γκαραγκάνης, Παππάς και Αρβανίτης έδειξαν πως όταν υπάρχει ταλέντο και συνδυάζεται με ομαδική δουλειά, τότε μπορεί να έρθει η επίδοση και η διάκριση σε μια μεγάλη διοργάνωση. Οι 16 από τους 35 αθλητές και αθλήτριες που βρέθηκαν στο Γκροσέτο θα συνεχίσουν στην κατηγορία εφήβων - νεανίδων και την επόμενη χρονιά, ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν την ευκαιρία το 2018 να κάνουν την ομαλή μετάβαση στην κατηγορία των μεγάλων. Στην ομάδα μετείχαν και αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ18, όπως η Μαρία Μαγκούλια και ο Γιώργος Μηλιαράς, που έφτασαν στους τελικούς τους αγωνισμάτων τους. Η άτυχη στιγμή του τετραημέρου ήταν το σπάσιμο του κανταριού του Εμμανουήλ Καραλή, που πιθανώς να του στέρησε και την πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ, εκεί όπου θα διεκδικούσε ένα μετάλλιο.

Ανακοινώσεις για τις κατακτήσεις μεταλλίων από τους Μίλτο Τεντόγλου και Οδυσσέα Μουζενίδη εξέδωσε το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ. Για τον Μ. Τεντόγλου επισημαίνει:

«Πολλά συγχαρητήρια στον Μίλτο Τεντόγλου για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο άλμα εις μήκος, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20, που διεξάγεται στην Ιταλία, με επίδοση 8.07 μέτρα. Η πορεία του μέχρι τώρα τον καθιστά έναν από τους κορυφαίους άλτες στην ηλικία του. Καλή επιτυχία και καλή δύναμη για τη συνέχεια».

Ενώ σε άλλη ανακοίνωση αναφέρει: «Συγχαρητήρια στον Οδυσσέα Μουζενίδη για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20. Με βολή στα 20.67 μέτρα κατέκτησε την τρίτη θέση στη σφαιροβολία, επίδοση που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων.

Ακόμα ένας νέος αθλητής που, μαζί με τον Μίλτο Τεντόγλου και τον Μανώλη Καραλή που είχε μια άτυχη στιγμή, αποτελούν το μέλλον του ελληνικού στίβου. Καλή δύναμη με υγεία για τη συνέχεια».

Στο χρυσό πάνθεον ο Μ. Τεντόγλου, «χάλκινος» ο Εμ. Καραλής (2024-03-05 00:00:00.0)
Μία ακόμα χρονιά επιτυχιών, με τα προβλήματα να παραμένουν (2023-09-02 00:00:00.0)
Ο Τεντόγλου των ρεκόρ και των σπουδαίων επιτευγμάτων (2022-08-18 00:00:00.0)
Με υψηλές φιλοδοξίες στο Ορεγκον (2022-07-09 00:00:00.0)
Βράβευσε Πομάσκι και Τεντόγλου (2021-12-01 00:00:00.0)