Σάββατο 15 Σεπτέμβρη 2001
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Ξεχώρισαν οι ρίπτες

Ικανοποιητική ήταν η χτεσινή παρουσία των περισσότερων αθλητών-τριών μας στη 12η και προτελευταία μέρα διεξαγωγής των Μεσογειακών Αγώνων, στην Τυνησία. Οι αθλητές μας στο στίβο, συγκέντρωσαν τα περισσότερα ελληνικά βλέμματα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ανέβουν πολλοί στο βάθρο, όπως έκαναν αρκετοί την προηγούμενη μέρα, όπως ο Βάιος Τίγκας που έριξε 19,42μ. στον τελικό της σφαίρας και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, η Αγγελική Τσιολακούδη που με βολή στα 58,16μ. πήρε το αργυρό μετάλλιο στο ακόντιο και η Στέλλα Πιλάτου που κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση στον τελικό του μήκους με άλμα στα 6,41μ. Χτες, ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου πέτυχε τη μεγαλύτερη διάκριση για τη χώρα μας, καθώς με βολή στα 76.98μ. στον τελικό της σφύρας, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Ελληνας αθλητής, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το Γάλλο Τσαουσινάντ που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 79,71μ. και τον Ιταλό Βιτσόνι που αναδείχτηκε 2ος με 78,49μ. Οσον αφορά στους υπόλοιπους αθλητές μας, η Αθηνά Παπαγιάννη δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο στα 20.000μ. βάδην, καθώς τερμάτισε 4η με χρόνο 1.37.21. Η Αθηνά Παπασωτηρίου ακυρώθηκε στο μήκος. Μπορεί η χτεσινή μέρα να ήταν φειδωλή στο να χαρίσει μετάλλια στο ελληνικό στίβο, δε συνέβη όμως το ίδιο και για τα ελληνικά «κουπιά». Τη 12η μέρα της διοργάνωσης η Παρασκευή Δημητριάδη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία του «απλού σκιφ» γυναικών πραγματοποιώντας παράλληλα εξαιρετικές εμφανίσεις, ενώ ο Γιάννης Καραμπάς και ο Αλέξανδρος Σαβάτης αναδείχτηκαν τρίτοι στην κατηγορία του «διπλού σκιφ» ανδρών, ενώ για 1 εκατοστό του δευτερολέπτου έμειναν μακριά από τη 2η θέση.

• Να μην πραγματοποιηθεί τελικά η τελετή λήξης των αγώνων, αποφάσισαν χτες οι Τυνήσιοι διοργανωτές των 14ων Μεσογειακών Αγώνων λόγω των γεγονότων που συνέβησαν στις 11 του μηνός στις ΗΠΑ.
Συνέχισαν στη ρότα των επιτυχιών τα ελληνικά κουπιά (2023-05-30 00:00:00.0)
Γυναικεία υπόθεση (2006-01-15 00:00:00.0)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ (2004-12-25 00:00:00.0)
«Βουτιά» στα μετάλλια (2004-09-28 00:00:00.0)
Ελαμψαν Κουτσιούμπας και ...απουσίες (2001-12-30 00:00:00.0)
Κέρδισε το στοίχημα (1997-12-28 00:00:00.0)