Πέμπτη 18 Γενάρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Με άγχος στο τέλος η ΑΕΚ

Παίζοντας καλά κατά διαστήματα, αφού και πάλι δεν έλειψαν τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση, η ΑΕΚ επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας χτες στην Πολωνία της Ρόζα Ράντομ με 69-63 για την 11η αγωνιστική του ομίλου της στο FIBA Champions League. Ενα αποτέλεσμα ιδιαίτερα σημαντικό για την «Ενωση», αφού με απολογισμό 6 νίκες - 5 ήττες πλησίασε την πρώτη τετράδα βαθμολογίας και διατηρείται στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ, μετά από ένα ρευστό πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε μπροστά στο σκορ με 36-33, πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Με μπροστάρηδες τους Χάρις στην περιφέρεια και Ελόνου κάτω από τα καλάθια, έχτισε σημαντική διαφορά στο σκορ, που έφτασε τους 15 πόντους στο 25' (51-36) και την οποία κράτησε σε ασφαλή επίπεδα μέχρι το 30' (53-43). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο, τα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους για τους παίκτες της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να γίνουν απειλητικοί στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 56-59 στο 37'. Χάρη σε 7 κρίσιμους πόντους του Σάκοτα, όμως, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ: Πάντερ 16, Αουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11 (6 ριμπάουντ), Σίμκιεβιτς 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.

ΑΕΚ: Ελόνου 9 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (9/19 σουτ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 13 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12, Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.