Τρίτη 15 Μάη 2018
ΠΟΛΟ
Βλέπουν τίτλο οι «ερυθρόλευκες»

Ενα βήμα πριν τον τίτλο στην Α1 πόλο γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά τη σπουδαία νίκη του επί της Βουλιαγμένης με 10-4 στον Λαιμό, στον δεύτερο τελικό. Ετσι οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 στις νίκες και ενόψει του τρίτου αγώνα στον Πειραιά απόψε (21.00 - ΕΡΤ.gr) έχουν την ευκαιρία να αναδειχθούν πρωταθλήτριες.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν καταιγιστική από την έναρξη της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα δεν άφησε τη γηπεδούχο να σκοράρει, παίρνοντας προβάδισμα 5 τερμάτων στο ημίχρονο (0-5). Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να αντιδράσει στην 3η περίοδο, πετυχαίνοντας 3 γκολ, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει, αυξάνοντας την διαφορά και φτάνοντας στο τελικό 10-4.

Οκτάλεπτα: 0-2, 0-3, 3-3, 1-2

Οι σκόρερ:

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ: Νίχαους 1, Χυδηριώτη 1, Νίνου Ει. 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Εγκενς 4, Ασημάκη 1, Εμολο 2, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ: Πρεμιέρα ημιτελικών

Σε Πειραιά και Λαιμό ανοίγει σήμερα η αυλαία των ημιτελικών στην Α1 ανδρών. Η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις 2 νίκες. Ο 1ος και αήττητος της κανονικής περιόδου Ολυμπιακός υποδέχεται τον Υδραϊκό (19.30) και η 2η Βουλιαγμένη τη Χίο (15.30 - ΕΡΤ2).