Ναι, δε διαβάσατε λάθος. Ετσι, ακριβώς, τα είπε ο κ. Αθνάρ. Κι ας συμπεριλαμβάνεται και η Ισπανία στη «συμμαχία των προθύμων», για την οποία κοκορεύεται ο Τζ. Μπους. Κι ας έλεγε τα αντίθετα, μέχρι προχτές, επιχειρηματολογώντας για «την ανάγκη αφοπλισμού του Ιράκ, με τη χρήση ένοπλης βίας». Κι ας παρουσιάστηκε στο πλευρό του Τζ. Μπους και του Τ. Μπλερ στην πρόσφατη συνάντηση των Αζορών, απευθύνοντας μαζί τους το διαβόητο πολεμικό τελεσίγραφο προς τον πλανήτη ολόκληρο. Τώρα λέει, πως είναι αντίθετος στον πόλεμο...
Ολοφάνερο είναι, βέβαια, πού οφείλεται η «μεταστροφή» του Χ. Μ. Αθνάρ, όπως και ο προκλητικά υποκριτικός χαρακτήρας της τελευταίας.
ΥΓ: Να μας συγχωρεί ο κ. Σημίτης, αλλά -μετά την προαναφερόμενη εξέλιξη- χάνει την πρώτη θέση στο συνεχιζόμενο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υποκρισίας και διγλωσσίας. Την πρώτη θέση καταλαμβάνει πλέον ο κ. Αθνάρ και ο κ. Σημίτης «πέφτει» στη δεύτερη. Αν θέλει ο τελευταίος, να βγει τελικά πρωταθλητής, πρέπει να βάλει τα δυνατά του...