Σελ. /32
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ
Αναψε κόκκινο... πράσινο

Ο Δ. Μαυρογεννίδης οριστικά στον Ολυμπιακό. Μια ανάσα από τον Μιλόγεβιτς ο ΠΑΟ

Ο Δημήτρης Μαυρογεννίδης και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς θα φορούν από τη νέα σεζόν τις φανέλες του Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού αντίστοιχα. Η χτεσινή μέρα ήταν αίσια μεταγραφικά για τους δύο... αιωνίους. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά, αρχής γενομένης με τον πρωταθλητή.

• Το σίριαλ της μετακίνησης του Δ. Μαυρογεννίδη στους ερυθρόλευκους είχε χτες αίσιο τέλος. Ο μεγαλομέτοχος του Αρη, Λάμπρος Γράντας συναντήθηκε το απόγευμα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Πειραϊκής ΠΑΕ, Γιώργο Λούβαρη και τα βρήκαν σε όλα όσον αφορά το οικονομικό μέρος. Ετσι η κιτρινόμαυρη ΠΑΕ θα εισπράξει 230 εκατομμύρια, ενώ ο 21 χρονος παίκτης που είναι στο Μπάρι με τη μεσογειακή ομάδα θα εισπράξει γύρω στα 130 εκατομμύρια δραχμές για 5 χρόνια.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς από σήμερα πέφτει με τα... μούτρα στη δουλιά. Ο κόουτς των Πειραιωτών μετά από τις ολιγοήμερες διακοπές του στην Πάρο, θα συγκεντρώσει αύριο τους παίκτες στο Γκολφ της Γλυφάδας όπου και θα γίνει η επίσημη πρώτη για τη νέα σεζόν.

• "Κατά 90% ο Μιλόγεβιτς είναι παίκτης του Παναθηναϊκού". Αυτά δήλωσε κορυφαίος παράγοντας του ερυθρού Αστέρα και έτσι ο δρόμος για την έλευση του τεχνίτη λίμπερο στην Παιανία είναι καθαρά θέμα χρόνου. Ετσι ο ΠΑΟ συμπλήρωσε τις μεταγραφές ξένων παικτών μετά την απόκτηση των Νορβηγών Μίκλαντ και Στραντλ. Μια ακόμη μετακίνηση από την εγχώρια αγορά θα αποφασιστεί από τον Βασίλη Δανιήλ μετά τις 20 του Ιούλη μετά από συνεννόηση με τον πρόεδρο.

Στην Ιταλία από 1 - 10 Αυγούστου θα γίνει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας των πρασίνων. Εκεί θα δοθούν αρκετά φιλικ,ά μεταξύ των οποίων και γνωστών ομάδων του καμπιονάτο.

ΤΕΝΙΣ
Χριστίνες όλο... χρυσό

Αλλο ένα μετάλλιο για την Ελλάδα στους 13ους Μεσογειακούς Αγώνες ήταν ιστορικό. Οι δύο Χριστίνες, η Ζαχαριάδου και η Παπαδάκη, κατέκτησαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του ελληνικού τένις στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς νίκησαν στον τελικό τις Ιταλίδες Γκαρμπίνι - Ζάβλια. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες κέρδισαν το πρώτο σετ με 6 - 3, έχασαν το δεύτερο με 7 - 5 και στο καθοριστικό τρίτο, αφού έγιναν 11 μπρέικ επιβλήθηκαν με 9 - 7.

"Είναι θαυμάσιο να ακούς τον Εθνικό Υμνο. Εμείς νιώθουμε αυτή τη χαρά μόνο σε διοργανώσεις όπως οι Μεσογειακοί", δήλωσε μετά τη νίκη η Ζαχαριάδου, για να συμπληρώσει η Παπαδάκη: "Είχα προηγούμενα με τις Ιταλίδες και αυτό το χρυσό δε θα το χάναμε με τίποτα".

Τέλος, με χτεσινές του δηλώσεις ο πρόεδρος την Ομοσπονδίας αντισφαίρισης (ΕΦΟΑ) Σπύρος Ζαννιάς δήλωσε: "Είναι εγνωσμένης αξίας το δίδυμο Παπαδάκη - Ζαχαριάδου. Πιστεύω μάλιστα ότι η Παπαδάκη θα φθάσει γρήγορα μέσα στις 100 πρώτες τενίστριες του κόσμου. Θεωρώ ότι αυτή είναι μόνο η αρχή και είμαι βέβαιος ότι το δίδυμο Παπαδάκη - Δανιηλίδου μπορεί να φέρει στην Ελλάδα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2000".

Χτες η Χριστίνα Παπαδάκη έχασε στον μικρό τελικό του απλού γυναικών από την Ιταλίδα Καρίγιο με 2 - 0 (6 - 3, 6 - 4) και πήρε την τέταρτη θέση.

• Την έκτη θέση κατέκτησε τελικά στο μεσογειακό τουρνουά η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών. Χτες οι παίκτες του Κούλη Ιωσηφίδη έχασαν από τη Σλοβενία με 7 - 4 (2 - 0, 2 - 2, 2 - 1, 1 - 1)
  • Στην ιστιοπλοϊα είχαμε ένα ακόμη μετάλλιο. Στο Μπάρι οι Κοσματόπουλος - Τριγώνης στην κατηγορία "470" πήραν την τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με 39 βαθμούς ποινής. Στην ίδια κατηγορία οι Πασχαλίδης - Παχούμας πήραν την 5η θέση. Την ίδια θέση κατέκτησαν και στις γυναίκες οι Μπεκατώρου και Τσούφλα.
Η εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών δεν κατάφερε χθες να προκριθεί στο

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών δεν κατάφερε χτες να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος, στα πλαίσια των 13ων Μεσογειακών. Παρ' ότι στο ημίχρονο προηγήθηκε της αντίστοιχης ομάδας από την Κροατία με 42 - 34, τελικά ηττήθηκε με 66 - 64. Σήμερα θ' αγωνιστεί στο μικρό τελικό με στόχο το χάλκινο μετάλλιο.

ΓΟΥΙΜΠΛΕΤΟΝ

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, Μαρκ Φιλιππούσης, που είναι 13ος στην παγκόσμια κατάταξη, αποκλείστηκε από το διεθνές τουρνουά του Γουίμπλετον, που γίνεται στην Αγγλία. Ο Φιλιππούσης σε αγώνα του πρώτου γύρου έχασε 3 - 0 (7 - 6, 7 - 6, 6 - 3) από το Βρετανό Γκρεγκ Ρουσέντσκι, που είναι 27ος στον κόσμο.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Επικράτησε το "Ερυτος"

Με την απονομή επάθλων ολοκληρώθηκε προχτές το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σκαφών I.M.S. και Ε.Α.Θ. που διοργάνωσε ο Πανελλήνιος Ομιλος Ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θαλάσσης σε συνεργασία με το Ναυτικό Ομιλο Ελλάδας. Στα I.M.S. την πρώτη θέση κατέκτησε το σκάφος ΕΡΥΤΟΣ με κυβερνήτη τον Στ. Τζάβαλο και ακολούθησαν τα OKYALOS (Γ. Ερτσο), NO MERCY (Ν. Βλαστό). Στα Ε.Α.Θ. νικητής ήταν το σκάφος KALLISTI με κυβερνήτη τον Θ. Γκίκα και τις άλλες δύο θέσεις κατέλαβαν τα PENGUN (Γ. Γουνέα), DOCUMENTO (Π. Πιτσά).

ΑΘΗΝΑ '97
Ρεκόρ συμμετοχών

Εφθασαν τις 198 οι χώρες που δήλωσαν συμμετοχή στο 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Αθήνας. Ενα μοναδικό ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς το 1995 στο Γκέτεμποργκ είχαν αγωνιστεί αθλητές και αθλήτριες από 191 χώρες.

"Σε λιγότερο από 6 βδομάδες, την 1η Αυγούστου του 1997, το ιστορικό Παναθηναϊκό Στάδιο θα αντηχήσει με τη μεγαλοπρεπή τελετή που θα διευθύνει ο Ελληνας μουσικοσυνθέτης Βαγγέλης Παπαθανασίου, με την οποία θα αρχίσει το 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου", αναφέρει χαρακτηριστικά στο τελευταίο δελτίο Τύπου της η ΙΑΑΦ. Το δελτίο αυτό λαμβάνουν 209 ομοσπονδίες, μέλη της, ενώ αποθηκεύεται στις σελίδες της στο Ιντερνέτ.

Εμπόδια στη μεταγραφή του Ρονάλντο

Οι προσπάθειες της Ιντερ για την απόκτηση του Βραζιλιάνου διεθνή ποδοσφαιριστή Ρονάλντο, συναντούν ένα πολύ μεγάλο εμπόδιο, τους κανονισμούς της ΦΙΦΑ. Ο δικηγόρος του Ρονάλντο, υποστηρίζει ότι ο ποδοσφαιριστής της χρονιάς απέκτησε την... ελευθερία του από την Μπαρτσελόνα την περασμένη Παρασκευή, όταν πλήρωσε τέσσερα δισεκατομμύρια πεσέτες (περίπου 7 δισ. 730 εκατ. δρχ.) και εξαγόρασε το συμβόλαιό του.

Οι κανονισμοί της ΦΙΦΑ όμως αναφέρουν ότι ένας παίκτης δεν μπορεί να εξαγοράσει το συμβόλαιό του με σκοπό να μεταγραφεί σε ομάδα άλλης χώρας. Η ισπανική ποδοσφαιρική ομοσπονδία έχει πληροφορήσει τη ΦΙΦΑ ότι οι "εξαγορές" ή "αποσύρσεις" ισχύουν μόνο για μεταγραφές εντός των ορίων της χώρας, ενώ οι μεταγραφές σε ομάδες του εξωτερικού πρέπει να γίνουν μετά από διαπραγματεύσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Ετσι, αν η Ιντερ διαπραγματευτεί απευθείας με την Μπαρτσελόνα, που πρόσφατα ανανέωσε το συμβόλαιο του Ρονάλντο μέχρι το 2004, πρέπει να πληρώσει όλα τα έξοδα της μεταγραφής. "Η παροχή αυτή είναι αυστηρά ισπανικός νόμος και δεν εφαρμόζεται διεθνώς" δήλωσε ο αναπληρωτής γενικός γραμματέας της ΦΙΦΑ Μισέλ Ζεν - Ρουφίνεν. Η ιταλική ομάδα προφανώς πιστεύει, ότι ο κανονισμός εφαρμόζεται παντού και αν ένας παίκτης είναι ελεύθερος να μετακινηθεί στην ισπανική επικράτεια, τότε είναι ελεύθερος να πάει οπουδήποτε.

"Επίθεση" Μαραντόνα σε Πασαρέλα

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα δε χάνει την ευκαιρία να κατηγορήσει τον παλιό συμπαίκτη του στην εθνική ομάδα της Αργεντινής και νυν ομοσπονδιακό προπονητή, Ντανιέλ Πασαρέλα. Τελευταία αφορμή, η ήττα με 2-1 απ' το Περού και ο αποκλεισμός της από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

"Μετά την καταστροφή που υποστήκαμε στη Βολιβία, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να φύγει. Δεν μπορώ να ζητήσω την απόλυσή του, αφού δεν είμαι εγώ ο πρόεδρος της ομοσπονδίας" είπε ο 36χρονος Μαραντόνα σε τηλεοπτική συνέντευξη που έδωσε στον Καναδά. Εκεί προετοιμάζεται εντατικά για την επάνοδό του στην ενεργό δράση με την Μπόκα Τζούνιορς, κάτω από τις οδηγίες ενός άλλου "μεγάλου κακού" του παγκόσμιου αθλητισμού, του σπρίντερ Μπεν Τζόνσον, ο οποίος έχει τιμωρηθεί με ισόβιο αποκλεισμό γιατί βρέθηκε κατ' επανάληψη ντοπαρισμένος.

ΞΕΝΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Πρωταθλήτρια η Ρεάλ

Με τον αγώνα της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Τενερίφη, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-0, ολοκληρώθηκε η 42η και τελευταία ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Οπως είναι ήδη γνωστό, η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε τον τίτλο με 92 βαθμούς, έναντι 90 της Μπαρτσελόνα, η οποία θα εκπροσωπήσει μαζί με τη "βασίλισσα" την Ισπανία στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν η Μπέτις Σεβίλλης και η Κορούνια, με 77 βαθμούς. Η Μπέτις, ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα του τελικού του ισπανικού Κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα, θα αγωνιστεί στο Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, ενώ η Κορούνια θα λάβει μέρος στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης, την Ατλέτικο Μπιλμπάο και τη Βαγιαδολίδ.

Η Σεβίλλη, του Βασίλη Τσάρτα, πήρε το δρόμο του υποβιβασμού, μαζί με τη Λογρονιές, τον Ηρακλή Αλικάντε και την Εξτρεμαδούρα. Η Μερίδα και η Σαλαμάνκα ανέβηκαν στην α' κατηγορία, ενώ για μία ακόμη θέση θα δώσουν αγώνα μπαράζ η Ράγιο Βαγιεκάνο, που πήρε την 18η θέση και η Μαγιόρκα, που ήταν τρίτη στη β' κατηγορία. Από την επόμενη περίοδο στην α' κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος θα αγωνίζονται 20 και όχι 22 ομάδες.

Συγνώμη... λάθος

Η Διεθνής Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων (CIJM) πήρε μία πρωτοφανή απόφαση στην ιστορία της πυγμαχίας, ανατρέποντας το αποτέλεσμα του τελικού στην κατηγορία 91 κιλών του τουρνουά των Μεσογειακών Αγώνων του Μπάρι.

Πιο συγκεκριμένα αποφάσισε να αφαιρέσει το χρυσό μετάλλιο από τον Ιταλό Τιζάκομπε Φραγκομένι, αφού έκρινε ότι η νίκη του με 3-2 στα σημεία, επί του Αλγερινού Μοχάμεντ Μπενγκουέσμια, ήταν αποτέλεσμα "λάθους" του ηλεκτρονικού μηχανήματος.

Μετά από ανάλυση των σχετικών εγγράφων έγινε σαφές ότι τέσσερις από τους πέντε διαιτητές είχαν δώσει νικητή τον Αλγερινό πυγμάχο και ο πέμπτος είχε "καταλογίσει" ισοπαλία. Ετσι, ο Μπενγκουέσμια πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 91 κιλά, που είναι το 7ο της χώρας του στους Μεσογειακούς Αγώνες του Μπάρι, ενώ ο Φραγκομένι θα πάρει το ασημένιο.

Ο Βούλγαρος πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ενωσης Ερασιτεχνικής Πυγμαχίας, Εμίλ Ζέτζεφ, πάντως, είχε απορρίψει την ένσταση της αλγερινής ομοσπονδίας, λέγοντας ότι "το αποτέλεσμα ισχύει", αλλά παρέδωσε το σχετικό φάκελο στην CIJM, η οποία και πήρε την παραπάνω απόφαση.