ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 - 2
Δίκαια αλλά... καθυστερημένα
  • Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στις καθυστερήσεις παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες να το πετύχει νωρίτερα
  • Ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για δύο καθοριστικές φάσεις

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, λένε πολλοί... Και όσον αφορά τον Παναθηναϊκό το πιάτο, που σέρβιρε χτες στον κάτοχο του Κυπέλλου Πανιώνιο, θα μπορούσε να πει κανείς ότι παραήταν κρύο αφού πέντε μήνες μετά την ήττα τους στον τελικό του θεσμού οι "πράσινοι" πήραν χτες μιαν άτυπη ρεβάνς. Η νίκη με 2 - 1 τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού και άφησε πρόωρα εκτός διοργάνωσης τους κατόχους του τροπαίου.

Μια νίκη που, αν και άργησε να 'ρθει, αφού χρειάστηκε να περάσουν 111 παιγνιδιού μέχρι ο Λυμπερόπουλος να σημειώσει το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού, κρίνεται δίκαιη. Και αυτό γιατί στη λασπομαχία της Ν. Σμύρνης οι "τριφυλλοφόροι" ήταν ανώτεροι των γηπεδούχων, ιδιαίτερα μετά την αναγκαστική αλλαγή του Μπέργκενσεν που αποδυνάμωσε οργανωτικά τους "κυανέρυθρους".

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 18 με κεφαλιά του Βαζέχα ύστερα από τη σέντρα του Λυμπερόπουλου. Ομως οι γηπεδούχοι με τον Ρόμπινς ισοφάρισαν στο 22 φέρνοντας ξανά το παιγνίδι στα ίσια. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με πιο κλασικές τα δυο δοκάρια των Κωνσταντινίδη (78), Λυμπερόπουλου (80). Οι "κυανέρυθροι", που φάνηκε να κουράζονται σε κάποιο σημείο από το βαρύ αγωνιστικό χώρο, φωνάζουν για το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων αλλά και την ακύρωση ως οφσάιντ του γκολ που πέτυχε ο Καρασαββίδης στις καθυστερήσεις της παράτασης. Ο διαιτητής Ψυχομάνης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπουγά, Φύσσα, Ασάνοβιτς, ενώ απέβαλε με δυο κίτρινες τον Λαγωνικάκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Στρακόσια, Ιωαννίδης, Μπουγάς, Χέιλοκ (108 Ναλιτζής), Ρόμπινς, Μπέργκενσεν (75 Μαρκεσίνης), Κάφαλης, Μητσόπουλος, Φύσσας, Ζαχόπουλος, Καρασαββίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αποστολάκης (94 Καραγκούνης), Μιλόγιεβιτς, Ασάνοβιτς, Γκούμας (70 Κιάσσος), Βαζέχα (112 Σιμπνιέφσκι), Λαγωνικάκης, Βόκολος, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης, Λυμπερόπουλος

Δ.ΒΥΡΩΝΑ - ΟΦΗ 1 - 3
"Λόρδος" στο Βύρωνα

Στο ρελαντί ο ΟΦΗ δε δυσκολεύτηκε χτες να επικρατήσει στο Βύρωνα της τοπικής Δόξας με 3 - 1 και να πάρει έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας. Από τον αγώνα αυτό που άξιζε περισσότερο ήταν το Β μέρος, όπου σημειώθηκαν και τα τέσσερα γκολ της συνάντησης. Αντίθετα στο Α ημίχρονο και οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν νωθρές χωρίς ποιότητα στο παιχνίδι τους και χωρίς τις μεγάλες φάσεις.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 53 με κεφαλιά του Αναστασίου για να ισοφαρίσουν οι Βυρωνιώτες πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντβόριτς. Στο 66 ο Ντιάρα διπλασίασε τα γκολ των Κρητικών ενώ στις καθυστερήσεις του παιγνιδιού (93) ο Παπαγιαννάκης ολοκλήρωσε το θρίαμβο του ΟΦΗ.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ: Καραγιάννης, Σχούφαλης, Ντβόριτς, Κατσιαμπής, Σφακιανάκης (55 Χονδροκούκης), Δημόπουλος, Πανίδης, Σκούρας (64 Στογιάνοβιτς), Κουκουλάκος, Αραμπατζής, Μιχελίδης (73 Σταμοκώστας).

ΟΦΗ: Γιαλαμάς, Παυλόπουλος, Παπαδόπουλος, Σκέντζος, Μαρινάκης (50 Παπαγιαννάκης), Νιόμπλιας, Αναστασίου, Μίτιτς, Βάργκας (46 Ντιάρα), Σταυρακάκης, Ανταμτσικ (73 Δέδες).

"Γνωστός - άγνωστος" ο ένοχος

Η πολωνική Δικαιοσύνη ανακοίνωσε χτες ότι ανακάλυψε το άτομο το οποίο προκάλεσε τον τραυματισμό του ποδοσφαιριστή της Πάρμα, Ντίνο Μπάτζιο, κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Βίσλα, που έγινε τον προηγούμενο μήνα στην Κρακοβία για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο Μπάτζιο είχε δεχτεί χτύπημα στο κεφάλι 10 λεπτά πριν τη λήξη του παιγνιδιού και κατήγγειλε πως το όργανο ήταν μαχαίρι το οποίο εκτοξεύτηκε από την εξέδρα.

Η Εισαγγελία της Κρακοβίας δε θέλησε να αποκαλύψει το όνομα του δράστη, ούτε να προσδιορίσει το αντικείμενο. Το μόνο που έγινε γνωστό είναι ότι πρόκειται για άτομο νεαρής ηλικίας. Πάντως σύντομα θα διαταχθεί η σύλληψή του και θα του απαγγελθούν κατηγορίες. Η Βίσλα Κρακοβίας προσπάθησε να μειώσει το συμβάν, ανακοινώνοντας, ότι δεν επρόκειτο για μαχαίρι, αλλά για πέτρα ή κάποιο μεταλλικό αντικείμενο. Ομως οι κάμερες της τηλεόρασης επιβεβαιώνουν τους ισχυρισμούς του Μπάτζιο.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Διπλή επιτυχία Μελισσανίδη

Αλλη μια σημαντική επιτυχία για την ελληνική γυμναστική είχαμε στο διεθνές μίτινγκ του Ελσίνκι, όπου η χώρα μας κατέκτησε τρία μετάλλια, εκ των οποίων τα δυο χρυσά. Συγκεκριμένα, ο χρυσός Ολυμπιονίκης στην Ατλάντα Ιωάννης Μελισσανίδης ήταν αυτός που πήρε τα δυο χρυσά, αφού πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατέλαβε την πρώτη θέση στο άλμα με 9.45 βαθμούς και στις ασκήσεις εδάφους με 9.75 βαθμούς. Με εξίσου καλή απόδοση τον ακολούθησε στις επιτυχίες ο Δημοσθένης Ταμπάκος, ο οποίος κατατάχτηκε τρίτος στους κρίκους με 9.55 βαθμούς και τέταρτος στο δίζυγο με 8.80 βαθμούς.

Απολύθηκε ο Εβανς

Παρελθόν αποτελεί πλέον και επίσημα από την τεχνική ηγεσία της Λίβερπουλ ο Ρόι Εβανς. Αιτία, οι κακές εμφανίσεις και τ' άσχημα αποτελέσματα, με αποκορύφωμα τον αποκλεισμό των "κόκκινων" από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ (στο εξής Ουόρθιγκτον) μετά την ήττα από την Τότεναμ με 3 - 1 μέσα στο "Ανφιλντ". Ετσι στην τεχνική ηγεσία παραμένει μόνος του ο Γάλλος Ζεράρ Χουγιέ. Ο 50χρονος Εβανς βρισκόταν 33 ολόκληρα χρόνια στη Λίβερπουλ. Το Γενάρη του 1994 ανέλαβε προπονητής και από τον Ιούλη μοιράστηκε τη θέση με τον Χουγιέ. Η αποχώρηση του Εβανς τερματίζει μια παράδοση 40 χρόνων. Από το 1959 με τον Μπιλ Σάλκλι και ως χτες στον πάγκο της Λίβερπουλ κάθονταν άνθρωποι που "ανδρώθηκαν" στο "Ανφιλντ" (Πέισλι, Φάγκαν, Νταλγκλίς, Σούνες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ 3 - 4 ΠΕΝ. (1 - 1)
Πρόκριση από και με τη... βούλα

Λίγο ακόμα και δε θα έβλεπαν ούτε... τη μύτη τους στο Βόλο αφού μέχρι να φτάσει ο Ιωνικός να πανηγυρίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου εις βάρος του τοπικού Ολυμπιακού χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι.

Οι δυο ομάδες στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού αλλά και στην παράταση αναδείχτηκαν ισόπαλες 1 - 1 και έτσι χρειάστηκε η... ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι μέχρι να αναδειχτεί ο νικητής. Εκεί ο νεαρός τερματοφύλακας των Νικαιωτών Βενιαμίν έκανε πάλι το θαύμα του (όπως και πέρσι στον αγώνα με την ΑΕΚ όταν απέκρουσε πέναλτι του Σαβέβσκι) αποκρούοντας δύο πέναλτι των γηπεδούχων και έστειλε τον Ιωνικό στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 4 - 3 στα πέναλτι.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πρώτοι στο 86 με εύστοχο πέναλτι του Φρούσου ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 92 με τον Κουτσοκώστα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καλαϊτζής, Λούσιας, Τσομπακτσίδης, Τσιόρτας, Πανόπουλος, Μακρής, Βενελάβας, Μπολάνο (58' Μπογιάννης), Γούσης (86' Κουτσοκώστας), Πάτε (78' Βαλιανάτος), Μουρατίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Βενιαμίν, Παγκουράς, Τσόπτσης (56' Μουτσοντρίγκο), Γυριχίδης (95' Νταρακλίτσας), Σταμπουλής, Οφριδόπουλος, Φρούσος, Δελληγιάννης, Κωνσταντίνου, Ζιμπίδης (56' Ροντρίγκεζ), Αφεντουλίδης.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ-ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τον πρώτο της αγώνα για τη δεύτερη προκριματική φάση του Κυπέλλου Κυπελλούχων δίνει σήμερα το βράδυ η ομάδα χάντμπολ του Αθηναϊκού που αντιμετωπίζει στην Ισπανία την Αντεμάρ Λεόν. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Κυριακή το μεσημέρι στο ίδιο γήπεδο. Εξάλλου στο κλειστό γυμναστήριο των Συκεών θ' ανοίξει σήμερα η αυλαία της 3ης αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών όπου ο ΒΑΟ θα υποδεχτεί το Κιλκίς (17.30).

Ευθύνη στον Πανιώνιο

Ο αθλητικός δικαστής θεωρεί υπαίτιους τους Νεοσμυρνιώτες για τη διακοπή του παιγνιδιού με τον ΟΦΗ, λόγω ανεπαρκούς φωτισμού

Υπαιτιότητα στον Πανιώνιο για τη διακοπή του παιγνιδιού με τον ΟΦΗ καταλογίζει ο αθλητικός δικαστής, Δ. Σπύρου. Προχτές κάλεσε σ' απολογία τους Νεοσμυρνιώτες και τους Κρητικούς για να εκθέσουν τις απόψεις τους. Αν αμετάκλητα αποδειχθεί πως οι γηπεδούχοι έφεραν ευθύνη, τότε ο αγώνας θα κατοχυρωθεί υπέρ του φιλοξενουμένου και από τον Πανιώνιο θ' αφαιρεθούν τρεις βαθμοί.

Στο κατηγορητήριο αναφέρεται χαρακτηριστικά, μεταξύ άλλων: "Εξαιτίας της πλημμελούς συντηρήσεως των προβολέων του γηπέδου του Πανιωνίου ΓΣ, μετά την έλευση του σκότους στο 22 του αγώνα από υπαιτιότητα της εγκαλούμενης ΠΑΕ Πανιώνιος, η οποία συνίσταται στο ότι δεν καταβλήθηκε η επιμέλεια του μέσου συνετού ανθρώπου, δεν κατέστη δυνατή η κανονική λειτουργία αυτών, ώστε ο παραγόμενος από αυτούς φωτισμός να είναι επαρκής για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα, αλλά αντιθέτως ήταν ελλιπής και ανεπαρκής έχοντας φωτεινότητα καλύψεως 35% του σταδίου". Πάντως ο νομικός σύμβουλος του Πανιωνίου, Χάρης Γρηγορίου, χαρακτήρισε το κατηγορητήριο "αβάσιμο νομικά και ουσιαστικά".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΙΓΑΛΕΩ 4 - 2
Νυχτερινός... περίπατος

Εύκολα ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, παρότι μόλις στο 15' βρέθηκε πίσω στο σκορ

Απ' όλα είχε ο χτεσινός αγώνας Κυπέλλου που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο μεταξύ του Ολυμπιακού και του Αιγάλεω. Πολλά γκολ, καταρρακτώδη βροχή, "ψιλές" ανάμεσα στους οπαδούς των δυο ομάδων λίγο πριν το ξεκίνημα και καρδιοχτύπια για τους "ερυθρόλευκους", αφού το Αιγάλεω κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη νίκη με 4 - 2 και πέρασε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι δε συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα, αφού μετά το γκολ του Αιγάλεω στο 15 με τον Κατσαρό φάνηκε να ξυπνούν για τα καλά και άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Ετσι ήρθε η ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα με τον Καραπιάλη, ενώ ακολούθησαν και δυο γκολ των Αμποάγκουε, Αντζα μέσα σε ένα λεπτό (20, 21) που έδωσαν το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 3 - 1. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Αιγαλιώτες μείωσαν πάλι με τον Κατσαρό σε 3 - 2, αλλά στο 66 ο Τζόρτζεβιτς για άλλη μια φορά... αποκατέστησε την τάξη αφού έκανε το 4 - 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τοχούρογλου, Μαυρογενίδης (61 Γκόγκιτς), Αμανατίδης, Ανατολάκης, Πασσαλής, Αντζας, Καραπιάλης (67 Σφακιανάκης), Λουτσιάνο, Γιαννακόπουλος (78 Πουρσαϊτίδης), Αμποάγκουε, Τζόρτζεβιτς.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Κόις, Σκοπελίτης (69 Γιοχαλής), Τσιαμπουράς (74 Γκεμασατζίδης), Κόγτσης, Ντε Σόουζα, Κοντός, Καλαμάκης, Ρούσος, Σουρλής, Αγγελόπουλος, Κατσαρός (66 Σκοπελίτης).

ΚΑΡΑΤΕ

Με υψηλούς στόχους για διάκριση η εθνική ομάδα καράτε βρίσκεται από σήμερα στην Κύπρο προκειμένου την Κυριακή να λάβει μέρος στο διεθνές τουρνουά, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Παγκύπρια Ερασιτεχνική Ομοσπονδία. Στους αγώνες θα λάβουν μέρος εκτός της χώρας μας και της οικοδέσποινας Κύπρου άλλες έξι χώρες, οι οποίες είναι: Ρωσία, Βουλγαρία, Ιορδανία,Λίβανος, Γιουγκοσλαβία και Συρία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποτελούν οι αθλητές Μαρκάκος (60κ.), Λεκάκος (65κ.), Κρυσουλάκης (70κ.), Παπαδόπουλος (75κ.), Παπαδημητρίου (80κ.), Χιώνης (+80κ.).

Αποχωρεί ο Σμάιχελ

Την αποχώρησή του από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τέλος της περιόδου προανήγγειλε χθες, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, ο Πίτερ Σμάιχελ. Ο Δανός τερματοφύλακας όπως είπε, ελπίζει ότι θα μεταγραφεί στη συνέχεια σε κάποιο άλλο ευρωπαϊκό σύλλογο, ενώ διέψευσε ότι σκοπεύει να αποσυρθεί από την Εθνική ομάδα της χώρας του. Ως λόγο αποχώρησής του από την ομάδα επικαλέστηκε τα πολλά και συνεχή παιχνίδια που διεξάγονται στο αγγλικό ποδόσφαιρο, τα οποία απαιτούν να βρίσκεται πάντα σε καλή κατάσταση και ειδικά "όταν παίζεις σε μια μεγάλη ομάδα σαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ".