ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 - 2
Δίκαια αλλά... καθυστερημένα
  • Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στις καθυστερήσεις παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες να το πετύχει νωρίτερα
  • Ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για δύο καθοριστικές φάσεις

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, λένε πολλοί... Και όσον αφορά τον Παναθηναϊκό το πιάτο, που σέρβιρε χτες στον κάτοχο του Κυπέλλου Πανιώνιο, θα μπορούσε να πει κανείς ότι παραήταν κρύο αφού πέντε μήνες μετά την ήττα τους στον τελικό του θεσμού οι "πράσινοι" πήραν χτες μιαν άτυπη ρεβάνς. Η νίκη με 2 - 1 τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού και άφησε πρόωρα εκτός διοργάνωσης τους κατόχους του τροπαίου.

Μια νίκη που, αν και άργησε να 'ρθει, αφού χρειάστηκε να περάσουν 111 παιγνιδιού μέχρι ο Λυμπερόπουλος να σημειώσει το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού, κρίνεται δίκαιη. Και αυτό γιατί στη λασπομαχία της Ν. Σμύρνης οι "τριφυλλοφόροι" ήταν ανώτεροι των γηπεδούχων, ιδιαίτερα μετά την αναγκαστική αλλαγή του Μπέργκενσεν που αποδυνάμωσε οργανωτικά τους "κυανέρυθρους".

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 18 με κεφαλιά του Βαζέχα ύστερα από τη σέντρα του Λυμπερόπουλου. Ομως οι γηπεδούχοι με τον Ρόμπινς ισοφάρισαν στο 22 φέρνοντας ξανά το παιγνίδι στα ίσια. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με πιο κλασικές τα δυο δοκάρια των Κωνσταντινίδη (78), Λυμπερόπουλου (80). Οι "κυανέρυθροι", που φάνηκε να κουράζονται σε κάποιο σημείο από το βαρύ αγωνιστικό χώρο, φωνάζουν για το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων αλλά και την ακύρωση ως οφσάιντ του γκολ που πέτυχε ο Καρασαββίδης στις καθυστερήσεις της παράτασης. Ο διαιτητής Ψυχομάνης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπουγά, Φύσσα, Ασάνοβιτς, ενώ απέβαλε με δυο κίτρινες τον Λαγωνικάκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Στρακόσια, Ιωαννίδης, Μπουγάς, Χέιλοκ (108 Ναλιτζής), Ρόμπινς, Μπέργκενσεν (75 Μαρκεσίνης), Κάφαλης, Μητσόπουλος, Φύσσας, Ζαχόπουλος, Καρασαββίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αποστολάκης (94 Καραγκούνης), Μιλόγιεβιτς, Ασάνοβιτς, Γκούμας (70 Κιάσσος), Βαζέχα (112 Σιμπνιέφσκι), Λαγωνικάκης, Βόκολος, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης, Λυμπερόπουλος

Πάνοπλος για τη νίκη (1998-11-04 00:00:00.0)
Νίκησε η εμπειρία (1998-10-06 00:00:00.0)
Πόλος έλξης ο Ασάνοβιτς (1998-08-22 00:00:00.0)
Τους χόρεψε... καλαματιανό (1997-12-30 00:00:00.0)
Δυνατό ξεκίνημα (1997-01-25 00:00:00.0)
Ιδρωσε για να κερδίσει (1996-08-08 00:00:00.0)