«Στις 21 του Οκτώβρη δίνουμε ταξική απάντηση στο συμβιβασμό, στη μοιρολατρία, στην υποταγή. Παίρνουμε μαζικά μέρος στην απεργία». Το παραπάνω αγωνιστικό κάλεσμα στην απεργία απευθύνει το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών σε κάθε καθηγητή, δάσκαλο, νηπιαγωγό, τονίζοντας παράλληλα: «Γυρίζουμε την πλάτη στις συμβιβασμένες συνδικαλιστικές ηγεσίες. Συμμετέχουμε μαχητικά στα ταξικά μπλοκ, στις απεργιακές συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ». Το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών ασκεί κριτική στο συντονισμό «από τα πάνω» που επιδίωξαν οι συμβιβασμένες ηγεσίες σε ΔΟΕ και ΟΛΜΕ, οι οποίες ανακοίνωσαν για άλλη μια φορά μία 24ωρη απεργία χωρίς συγκεκριμένη κλιμάκωση, κάτω από τους σχεδιασμούς της ΑΔΕΔΥ. Αναδεικνύει, δε, την αναξιοπιστία των...