Γιατροί, νοσοκόμοι, καθαρίστριες, διοικητικό και τεχνικό προσωπικό, μια ομάδα. Ανθρωποι διαφορετικοί, με αγάπη για το θέατρο, ένωσαν τις δυνάμεις τους, βρήκαν κοινό χρόνο, μετά από πολύωρη δουλειά, και έκαναν μια θεατρική ομάδα. Συγκέντρωσαν κείμενα του Μπρεχτ, έραψαν κοστούμια, έφτιαξαν σκηνικά, οργάνωσαν και έστησαν μια παράσταση για όλους. Για τους εργαζόμενους, τους ασθενείς και τους συγγενείς τους. Η θεατρική ομάδα εργαζομένων του νοσοκομείου «Σωτηρία» εξέπληξε με την ιδέα που είχε και με την υλοποίησή της. Στο ασφυκτικά γεμάτο αμφιθέατρο - και στις τρεις μέχρι τώρα παραστάσεις - ήχησε ο διαχρονικός, πάντα επίκαιρος μπρεχτικός λόγος. «Ο βίος του Γαλιλαίου», «Μάνα Κουράγιο», «Μονόλογος...