Μια ξεχωριστή παράσταση θα παρουσιαστεί αύριο (9.30μ.μ.) στο θέατρο βράχων «Αννα Συνοδινού», στο πλαίσιο του 13ου Φεστιβάλ του Δήμου Βύρωνα, με αφορμή τα δέκα χρόνια από το θάνατο του Γιάννη Ρίτσου. Πρόκειται για τη μουσικοθεατρική παράσταση «Παραμερίζουμε Ποιητή για να περάσεις», ένα «κολάζ» λόγου και μελωδίας, που ετοίμασαν νέοι άνθρωποι, προσπαθώντας να προβάλουν τις αφορμές της έμπνευσης αυτού του μεγάλου ποιητή, τα μοναδικά αποτελέσματά της, καθώς και τις κορυφαίες στιγμές του μελοποιημένου έργου του. Ο ιδεολογικός «κορμός» της παράστασης είναι το δεδομένο του αδιαίρετου της ποιητικής δημιουργίας του Ρίτσου με τον αγωνιστικό «δρόμο» του. Αδιαίρετο, που, όπως σημειώνει στο σχετικό...