Την ίδια ώρα που ο λαός του Θριασίου εξέφραζε προχτές το βράδυ την απόφασή του να αγωνιστεί ενάντια στις νέες επεκτάσεις της ΠΕΤΡΟΛΑ και την επιθυμία του να ζήσει σ' ένα όσο το δυνατόν πιο ανθρώπινο περιβάλλον, οι μαύροι πνιχτοί καπνοί που φαίνονταν από απέναντι - κανείς ακόμα δεν ήξερε ότι προέρχονταν από το φλεγόμενο καράβι στην Κυνόσουρα - έκαναν ακόμα πιο έντονες τις ανασφάλειές του. Γιατί όλοι στο Θριάσιο γνωρίζουν πως ανά πάσα στιγμή και με οποιαδήποτε αφορμή ή λάθος, τα πάντα μπορούν να τιναχτούν στον αέρα και παρόμοιοι μαύροι καπνοί μπορούν ν' αγκαλιάσουν τα δικά τους σπίτια! Γι' αυτό και ήταν όλοι εκεί... Ανθρωποι κάθε ηλικίας, ηλικιωμένοι μέχρι μικρά παιδιά, άνθρωποι απ' όλους...