Το Σάββατο (11/12), στο Θέατρο της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών, θα δοθεί η πρεμιέρα του ΚΘΒΕ, με το έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ «Ο κύριος Πούντιλα κι ο δούλος του, ο Μάτι», σε σκηνοθεσία του Κώστα Καζάκου, ο οποίος θα υποδυθεί τον Πούντιλα και μουσική Διονύση Τσακνή. Σε χτεσινή συνέντευξη Τύπου, οι συντελεστές της παράστασης μίλησαν για το έργο και την επικαιρότητά του στις σημερινές συνθήκες που βιώνει ο λαός μας ως αποτέλεσμα της όξυνσης της επίθεσης της πλουτοκρατίας. Ο Μπρεχτ, αυτοεξόριστος στη Φινλανδία, έγραψε το έργο το 1940-41, βασιζόμενος σε αφηγήσεις κι ένα σχέδιο για έργο της Φινλανδής ποιήτριας Ελλα Βουολιγιόκι. Με τα πρότυπα των επεισοδίων των παλιών λαϊκών επών, μέσα σε μια...