Μέσα σε κλίμα συγκίνησης, σύντροφοι, συγγενείς, παλιοί και νεότεροι συναγωνιστές, αποχαιρέτησαν χτες τον παλαίμαχο κομμουνιστή Νίκο Κυριακίδη, ο οποίος «έφυγε» προχτές Τρίτη από τη ζωή, πλήρης ημερών, σε ηλικία 90 ετών. Στην πολιτική κηδεία, που έγινε στο νεκροταφείο της Καισαριανής, παραβρέθηκε πολυμελής αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ, με επικεφαλής την ΓΓ της ΚΕ του Κόμματος, Αλέκα Παπαρήγα. Στη σκεπασμένη με τη σημαία του ΚΚΕ σορό του, τιμητική φρουρά στάθηκαν οι σύντροφοί του, σε όλη τη διάρκεια της πολιτικής τελετής. Στην αταλάντευτη δράση του Νίκου Κυριακίδη μέσα από τις γραμμές του ΚΚΕ, για εφτά και πλέον δεκαετίες, αναφέρθηκε ο Δημήτρης Αρβανιτάκης, μέλος του ΠΓ της ΚΕ και Γραμματέας...