Με συγκεντρώσεις, πορείες και εκδηλώσεις σε όλη τη χώρα, εργαζόμενοι, νεολαία, συνταξιούχοι τίμησαν την 40ή επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ και οι δυνάμεις της Λαϊκής Συμμαχίας πρωτοστάτησαν στη διοργάνωση διαδηλώσεων σε πολλές πόλεις. Με τη μεγάλη αντιιμπεριαλιστική πορεία στο Αμερικάνικο Προξενείο ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις στη Θεσσαλονίκη. Στη συγκέντρωση μπροστά στο Πολυτεχνείο μίλησε ο Μιχάλης Σπυριδάκης, μέλος του ΔΣ του ΣΦΕΑ 1967-1974. Το «παρών» έδωσαν χιλιάδες εργάτες και υπάλληλοι, αυτοαπασχολούμενοι, αγρότες, γυναίκες, φοιτητές ενώ ιδιαίτερα μαζικό και μαχητικό ήταν το μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ. Στην πορεία παραβρέθηκε αντιπροσωπεία της ΚΟ Κεντρικής...