Την έλλειψη εκπαιδευτικού στο 14ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου καταγγέλλει, με ανακοίνωσή του, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Γ. Σεφέρης». Σημειώνει ότι στο σχολείο υπάρχουν δυο μαθητές που έχουν ανάγκη παράλληλης στήριξης, σύμφωνα και με τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ, που εκτιμά την ανάγκη παράλληλης στήριξης, παρόλο που στο σχολείο αυτό υπάρχει τμήμα ένταξης και δίπλα του υπάρχει ειδικό σχολείο. Μέχρι σήμερα όμως έχει τοποθετηθεί ένας μόνο εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης για να έχει την ευθύνη και για τους δύο μαθητές, παρ' όλο που η παράλληλη στήριξη είναι θεσμός αποκλειστικής απασχόλησης με ένα παιδί. Ο Σύλλογος ζητά την τοποθέτηση και δεύτερου εκπαιδευτικού, καλώντας γονείς και εκπαιδευτικούς να το διεκδικήσουν με σχετική κινητοποίηση. Παράλληλα, σημειώνει ότι υπάρχουν κενά στην Ειδική Αγωγή και σε άλλα σχολεία της περιοχής, όπως 1ο Δημοτικό Σχολείο Λυκόβρυσης, 5ο και 7ο Δημοτικά Σχολεία Μεταμόρφωσης κ.λπ.