Με επιτυχία ξεκίνησαν χτες οι εκδηλώσεις του 40ού Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» στη Θεσσαλονίκη, στο πρώην στρατόπεδο «Παύλου Μελά». Χιλιάδες νέοι συμμετείχαν στις εκδηλώσεις, δίνοντας το «παρών» στο μεγάλο πολιτικό - πολιτιστικό ραντεβού με την Κομμουνιστική Νεολαία, την πρωτοπόρα νεολαία του ΚΚΕ, που βρίσκεται μαχητικά στο δρόμο του αγώνα για το σοσιαλιστικό αύριο, χωρίς κρίσεις, πολέμους, εκμετάλλευση. Οι εκδηλώσεις θα κορυφωθούν αύριο, Σάββατο, με την ομιλία από τον Τηλέμαχο Δημουλά, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Χτες, πρώτη μέρα, άνθρωποι κάθε ηλικίας αγκάλιασαν το Φεστιβάλ, που αδιάκοπα, επί 40 χρόνια, μεταφέρει το πιο επίκαιρο, το πιο αισιόδοξο μήνυμα. Στις εκδηλώσεις πρωταγωνιστές ήταν...