Το σύνθημα στην πλάτη τη εξέδρας, που στήθηκε στην πλατεία Ομόνοιας, αλλά και στο πανό του ΠΑΜΕ που τέθηκε επικεφαλής της μεγάλης πορείας προς το Σύνταγμα, έδωσε το απόγευμα της Κυριακής το στίγμα της εργατικής - λαϊκής απάντησης στο πολυνομοσχέδιο που ψηφιζόταν εκείνη την ώρα στη Βουλή και στο οποίο περιέχεται ο «κόφτης» μισθών, συντάξεων, κοινωνικών δαπανών και δικαιωμάτων: «Να τους "κόψουμε" το δρόμο. Αντεπίθεση». Δεκάδες σωματεία, Λαϊκές Επιτροπές, σύλλογοι και ενώσεις αυτοαπασχολούμενων, Σύλλογοι φοιτητών και γυναικών συμμετείχαν στο συλλαλητήριο που οργάνωσε το ΠΑΜΕ και διαδήλωσαν με παλμό και με συνθήματα όπως: «Δώστε αυξήσεις στους εργάτες - κόψτε τα προνόμια στους κεφαλαιοκράτες»...