Σημαντικά ενισχυμένα, με μεγάλη άνοδο της συμμετοχής εργαζομένων, βγήκαν από τη μάχη των αρχαιρεσιών τα Συνδικάτα Οικοδόμων Αθήνας και ΟΤΑ Αττικής. Συγκεκριμένα, στο Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας χαρακτηριστικό στοιχείο ήταν η αύξηση των ψηφισάντων κατά 32%. Συγκεκριμένα, στις αρχαιρεσίες ψήφισαν 3.790 οικοδόμοι από 2.880 που ήταν το 2014, εκλέχθηκαν 38 αντιπρόσωποι για την Ομοσπονδία Οικοδόμων (από 29 το 2014) και 51 αντιπρόσωποι για το Εργατικό Κέντρο Αθήνας (από 38 το 2014). Στις εκλογές κατέβηκε μόνο το ψηφοδέλτιο του «Πανοικοδομικού Ενωτικού Ταξικού Συνδυασμού», που πήρε και όλες τις έδρες στη διοίκηση του Συνδικάτου. Τα αποτελέσματα αυτά αποτυπώνουν τη μάχη που δίνει με ταξική γραμμή το...