Με την πραγματοποίηση, προχτές το απόγευμα, στο Πολυτεχνείο, της ημερίδας με θέμα «Προστασία μνημείων και ιστορικών τόπων» γιόρτασαν την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος το Τμήμα Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ και το Ελληνικό τμήμα του Διεθνούς Συμβουλίου Μνημείων και Τοποθεσιών (ICOMOS). Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της έκθεσης «Τύπος και Μνημεία» στο Πολυτεχνείο. Ο πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ, Ι. Πολύζος, σημείωσε πως η εκδήλωση «εντάσσεται» στις κινητοποιήσεις των μαζικών φορέων στο κτήμα Θων και στο Γουδί που πραγματοποιούνταν την ίδια ώρα και αναφέρθηκε στη συνεχιζόμενη αύξηση των καταστροφικών επεμβάσεων και συνεπειών στο περιβάλλον. Ο πρόεδρος του Ελληνικού Τμήματος του...