Το έργο του Γιάννη Μαρκόπουλου «Η Συμφωνία της Ιασης», σε ποίηση Μανόλη Πρατικάκη, θα παρουσιαστεί, σε παγκόσμια πρώτη, στις 12 Ιουνίου, στο Μέγαρο Μουσικής. Θα συμμετέχουν ο τενόρος Μάριος Φραγκούλης, ο Πέτρος Γαϊτάνος, ο Mark Grauwells (φλάουτο), η Μαρία Σκούντζου (αφήγηση), η «Καμεράτα» και η Χορωδία «Fons Musicalis». Η εικαστική επιμέλεια της παράστασης ανήκει στον Αλέκο Φασιανό και η σκηνοθετική στον Ηλία Μαλανδρή. Το έργο είναι παραγγελία του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και του Ιδρύματος «Ερρίκος Ντυνάν», που είναι και ο χορηγός της παράστασης.