Ισως για να γίνεται πιο ναπολεόντειο το ύφος του, με το συνεχές πλατάγισμα της γλώσσας, ο Ακης απαντούσε (ΕΤ-3) σε ερωτήσεις δημοσιογράφων στη Θεσσαλονίκη, πίνοντας διαρκώς νερό, κατά το συνήθειό του. Και δήλωσε με καμάρι, ότι η συνεχής παρουσία στην ΠΓΔΜ του ΓΓ του ΝΑΤΟ και του Σολάνα δημιουργούν (στον Ακη) αισιοδοξία για το ειρηνικό μέλλον της περιοχής... Γέμισαν με... κοινωνικά θέματα οι οθόνες. Κηδείες, θάνατοι, ναρκωτικά, φόνοι, τροχαία, ξυλοδαρμοί, Αντίκ κλπ. Με τα ανάλογα σχόλια! Οπως λέμε κοινωνική κριτική... Κάτι τέτοια γίνονται (ευτυχώς...) και δίνεται η δυνατότητα στα ταλαιπωρημένα βλέμματα των τηλέπαθων, να καμαρώνουν στις TV το Φιλήμονα, το Χατζηφωτίου και άλλους κοσμικούς...