Τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι και ο λαός στα δύο νησιά αναδείχτηκαν στην πρόσφατη σύσκεψη φορέων που οργάνωσε η ΤΕ Κεφαλονιάς - Ιθάκης του ΚΚΕ, με ομιλητή τον Νίκο Παπαναστάση, βουλευτή του Κόμματος. Το «παρών» έδωσαν εκπρόσωποι συνδικάτων εργαζομένων, συλλόγων αγροτών, αυτοαπασχολούμενων και άλλων φορέων της Κεφαλονιάς, που ανταποκρίθηκαν και στο κάλεσμα της ΤΕ, εργαζόμενοι και νεολαία. Εισηγητικά, ο Νίκος Παπαναστάσης αναφέρθηκε στο σύνολο των εξελίξεων απ' τον ιμπεριαλιστικό πόλεμο στην Ουκρανία, τις επιπτώσεις και τους κινδύνους για τον λαό απ' την εμπλοκή και της χώρας μας σε αυτόν, όπως επίσης και στην κατάσταση που επικρατεί με την ακρίβεια και τα ζητήματα...