Πάνω από δύο μήνες μετά την καταστροφική πυρκαγιά στην Παλλήνη και τις γύρω περιοχές, οι πυρόπληκτοι βιώνουν τώρα την άλλη όψη της εγκατάλειψης από τον κρατικό μηχανισμό, που δρα γρήγορα και «γενναιόδωρα» όταν πρόκειται για τα συμφέροντα των ομίλων, αδιαφορεί όμως και βάζει «κόφτες» και εμπόδια, όταν πρόκειται για τις ανάγκες του λαού, ακόμα και τις πιο στοιχειώδεις. Τόσο καιρό μετά την πυρκαγιά, που ξεκίνησε στην Πεντέλη στις 19 - 20 Ιούλη, δεν έχει παρθεί κανένα ουσιαστικό μέτρο για την προστασία των πυρόπληκτων, με την κυβέρνηση, τον δήμο, την Περιφέρεια, συνολικά τον κρατικό μηχανισμό να αποδεικνύονται «μάστορες» στα «παχιά λόγια», αλλά οι πυρόπληκτοι να βρίσκονται ακόμα στον «αέρα»....