Οι αντιδράσεις των εργαζομένων στο ΕΚΑΒ στο συνέδριο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ) είναι το ελάχιστο για τα εγκλήματα που γίνονται σε βάρος της Υγείας, των δικαιωμάτων και κατακτήσεων της εργατικής τάξης, τόνισε ο βουλευτής του ΚΚΕ Τ. Τσιόγκας, στο χαιρετισμό του προς το 10ο Συνέδριο της ΠΟΕΔΗΝ. Απ' την αρχή της ομιλίας του ο Τ. Τσιόγκας είχε να αντιμετωπίσει την προκλητική συμπεριφορά κάποιων συνέδρων που υπηρετούν την κυβερνητική πολιτική. Ετσι, αμέσως μετά τα παραπάνω πρώτα λόγια του κάποιος του πέταξε «σώπα ρε, πού τα ξέρεις;». Αποστομωτική ήταν η απάντηση του βουλευτή του ΚΚΕ: «Θέλω να πληροφορήσω αυτόν που έθεσε το ερώτημα ότι είμαι εργάτης...