Τριάντα χρόνια συμπληρώθηκαν από την «απίστευτη», για τα δεδομένα της εποχής, νίκη του λαού του Βιετνάμ εναντίον μιας από τις ισχυρότερες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις. Με την ευκαιρία της επετείου αυτής, αλλά και της 75ης επετείου από την ίδρυση του ΚΚ Βιετνάμ, η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε συγχαρητήριο μήνυμα στην ΚΕ του ΚΚ Βιετνάμ. Το πλήρες κείμενό του έχει ως εξής: «Αγαπητοί σύντροφοι, Με την ευκαιρία της 30ής επετείου του θριάμβου του βιετναμικού λαού επί του αμερικανικού ιμπεριαλισμού, η ΚΕ του ΚΚΕ σας συγχαίρει και απευθύνει θερμό συντροφικό χαιρετισμό στο ΚΚ Βιετνάμ, που πρόσφατα γιόρτασε τα 75 χρόνια από την ίδρυσή του, και όλους τους Βιετναμέζους. Ανακαλούμε στη μνήμη μας με σεβασμό τα 3...