«Υποκινητές των αγώνων μας είναι οι ανάγκες μας, η ζωή που θέλουμε να ζήσουμε, εκείνα που θέλουμε να μάθουμε». «Αυτό που ζούμε μας έβγαλε στους δρόμους». «Δε "μασάμε" σε αποβολές και απειλές». «Δεν τους φοβόμαστε. Το Φλεβάρη θα είμαστε περισσότεροι». «Εχουμε δύναμη, το αποδείξαμε». Ο λόγος τους σκέτη φωτιά. Οπως αρμόζει σε παιδιά που εννοούν το «θέλουμε να μάθουμε, θέλουμε να ζήσουμε». Στις 9 Δεκέμβρη έστειλαν το μήνυμά τους παντού. Και προχτές, την Κυριακή, μαθητές από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλο, Χαλκίδα, Πάτρα, Κρήτη, Ναύπλιο, έδωσαν «παρών» στο Πανελλαδικό Συντονιστικό Αγώνα Σχολείων, μεταφέροντας την εμπειρία τους από ένα «μάθημα που έγινε στους δρόμους. Και ήμασταν όλοι παρόντες»!...