Τα γράμματα «VTS» είναι γνωστά στους Ελληνες ναυτεργάτες τουλάχιστον από το 1985, που τα «συναντούσαν» στα λιμάνια του εξωτερικού. Τα γράμματα αυτά σημαίνουν «έλεγχος και διαχείριση της κυκλοφορίας των πλοίων» και πίσω τους κρύβεται ένα ολόκληρο τεχνολογικό πλέγμα, που περιλαμβάνει από συσκευές ραντάρ μέχρι ηλεκτρονικούς υπολογιστές, προγραμματισμένο να καθορίζει τις κινήσεις των πλοίων, ώστε να αποφεύγονται τα ναυτικά ατυχήματα, όπως συγκρούσεις προσαράξεις και άλλα. Η εφαρμογή αυτού του συστήματος και στην Ελλάδα, που αποτελούσε πάγιο αίτημα του ναυτεργατικού συνδικαλιστικού κινήματος, εγκαινιάστηκε χτες - με καθυστέρηση μιας 15ετίας - και αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία από το...