«Αγώνας Ρήξη Ανατροπή - η Ιστορία γράφεται με Ανυπακοή», είναι το σύνθημα του 15ου Αντιιμπεριαλιστικού Διημέρου της ΚΝΕ, που φέτος γίνεται στις 1 και 2 του Ιούλη και είναι αφιερωμένο στα 60 χρόνια του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας. Η κατασκήνωση του διημέρου θα γίνει στις όχθες του Αλιάκμονα, στο Νεστόριο, όπου θα γίνουν και μια σειρά από εκδηλώσεις και θα κορυφωθεί στη Λυκόρραχη, στη συγκέντρωση του ΚΚΕ όπου θα μιλήσει η ΓΓ της ΚΕ του Κόμματος, Αλέκα Παπαρήγα. Το πρόγραμμα του διημέρου Οι εκδηλώσεις του διημέρου θα ξεκινήσουν στο χώρο της κατασκήνωσης από την Παρασκευή 30 του Ιούνη, όπου στη 1 μ.μ. θα γίνει μια πρώτη συζήτηση για τη δράση του ΔΣΕ, στις 8 μ.μ. θα γίνει σχετική εκδήλωση στο...