Με αγωνιστικές κινητοποιήσεις αντιδρούν οι φορείς και οι κάτοικοι της Λάρισας στην κυβερνητική απόφαση να προωθηθεί η γενίκευση της χρήσης του ρυπογόνου και καρκινογόνου υλικού καύσης, πετ - κοκ από βιομηχανίες του νομού κι όλης της Θεσσαλίας. Σήμερα Τρίτη, 17 Απρίλη, στις 8 μ.μ. στο Εργατικό Κέντρο, πραγματοποιείται νέα σύσκεψη που οργανώνει η Επιτροπή Φορέων, ενώ για την Παρασκευή, 20 Απρίλη, έχει προγραμματιστεί λαϊκή εκδήλωση διαμαρτυρίας, στις 8 μ.μ. στην Πλατεία Ταχυδρομείου. Παράλληλα, το ΚΚΕ, για μια ακόμη φορά, φέρνει το θέμα στη Βουλή, με αφορμή τις αντιδράσεις των κατοίκων που προκάλεσε η δημοσιοποίηση της απόφασης του ΥΠΕΧΩΔΕ για την ανανέωση της άδειας καύσης του πετ - κοκ στη...