Στάχτη! Οπου και να γυρίσεις το βλέμμα σου, αντικρίζεις καμένα. Το δάσος που πριν από λίγες ώρες ήταν μια πηγή ανάσας και ζωής, τώρα είναι αποκαΐδια. Χιλιάδες στρέμματα, έγιναν παρανάλωμα. Μαύρα κουφάρια «σκεπάζουν» τις πλαγιές. Με κάθε ευκαιρία, η Πεντέλη, λίγο - λίγο καταστρέφεται, γίνεται βορά στα κερδοσκοπικά σχέδια των μεγάλων επενδυτών, των κερδοσκόπων και της Εκκλησίας, η οποία έχει τεράστια συμφέροντα στο βουνό. Το Πεντελικό δάσος γλίτωσε στους αιώνες, αλλά τις τελευταίες δεκαετίες - και ιδιαίτερα από το 1990 και μετά - τείνει να εξαλειφθεί εντελώς. Στη θέση του καμένες εκτάσεις, πολλές από τις οποίες καλύπτονται πλέον από κατοικίες, στην πλειονότητά τους πολυτελείς. Η προχτεσινή...