Πέμπτη 27 Σεπτέμβρη 2018
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή η Εθνική

Αν και «άγγιξε» την πρόκριση, κάνοντας σπουδαία ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, τελικά η Εθνική μπάσκετ γυναικών έμεινε εκτός οκτάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς γνώρισε την ήττα από τη Νιγηρία με σκορ 57-56 στον χτεσινό αγώνα μπαράζ. Στα προημιτελικά η Νιγηρία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ, ενώ για την ελληνική ομάδα ολοκληρώθηκε η «περιπέτεια» στα γήπεδα της Τενερίφης.

Η πρόκριση για την Εθνική χάθηκε στις λεπτομέρειες, με δύο εύστοχες βολές της Εντεφεριόκα μόλις 3 δεύτερα πριν το τέλος να διαμορφώνουν το τελικό σκορ, και ενώ σε εκείνο το σημείο η Εθνική ήταν μπροστά με 56-55, χάρη σε δύο εύστοχες βολές της Καλτσίδου στην προηγούμενη επίθεση. Μάλιστα, η ατυχία για την ελληνική ομάδα ήταν ότι το φάουλ στην Εντεφεριόκα έγινε μόλις 1,5" πριν την ολοκλήρωση του χρόνου της νιγηριανής επίθεσης.

Πριν απ' αυτές τις στιγμές, η Ελλάδα με πρωταγωνίστρια την Κατερίνα Φασούλα είχε καταφέρει στο 4ο δεκάλεπτο να κάνει μια σπουδαία ανατροπή από το -15, στο οποίο βρέθηκε δύο φορές στην πολύ κακή της 3η περίοδο (36-21 στο 23' και 46-31 στο 26').

Σε γενικές γραμμές η Εθνική είχε διακυμάνσεις στην απόδοσή της, αφού στο πρώτο ημίχρονο έδειξε καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο η απώλεια των ριμπάουντ ήταν καθοριστική, με αποτέλεσμα να ακολουθεί στο σκορ τη Νιγηρία (18-15 στο 10', 31-26 στο 20'). Καταστροφικό ήταν το 3ο δεκάλεπτο, αφού τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης των Ελληνίδων παικτριών έδωσε το δικαίωμα στις Νιγηριανές να κυριαρχήσουν. Λίγο πριν το 30' και περνώντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, όπου η Φασούλα είχε εξαιρετική απόδοση, η Ελλάδα «ροκάνιζε» συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας να περάσει μπροστά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα.

Ελλάδα: Χριστινάκη 3, Φασούλα 18, Καλτσίδου 9, Κοσμά, Λύμουρα, Μάλτση 13, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου, Σπανού 8, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη.

Νιγηρία: Ακατόρ 14, Αμουκαμάρα 13, Εντεφεριόκα 2, Ελόνου, Καλού 14, Ακαράιβε, Ακασίλι, Ιμόβμπιο, Νιγκίφα 10, Ογκόκε, Οκόγιε 2.

Πορτογαλία και Πολωνία στην τελική φάση (2022-03-31 00:00:00.0)
Προκρίθηκε η Κροατία, «έμπλεξε» η Αργεντινή (2018-06-22 00:00:00.0)