Πέμπτη 31 Οχτώβρη 2019
Σελίδα 21
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Εβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ

Χωρίς να αποφύγει ούτε αυτή τη φορά τις διακυμάνσεις στην απόδοσή της, αλλά με άψογη αμυντική λειτουργία κυρίως στο β' μέρος, η ΑΕΚ νίκησε 62-51 τη βελγική Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του FIBA Champions League. Ετσι η «Ενωση» επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, ανέβηκε δε στην 3η θέση του ομίλου, «ρεφάροντας» την ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Καθοριστική για τη νίκη της ΑΕΚ ήταν η εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην 3η περίοδο, όταν κράτησε τους Βέλγους στους μόλις 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο. Την ίδια ώρα στην επίθεση βρήκε τις λύσεις από τους Ρέι, Λάνγκφορντ και Σαντ Ρος, οι οποίοι ήταν συνολικά οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51

ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 16, Ματσιούλις 2, Ρέι 18, Σαντ Ρος 8, Σλότερ 2, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4, Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος

Αντβέρπ: Ντουτζίνσκι 20, Φαγιέ 9, Κέστελοοτ 2, Ρούπνικ, Σάντερς 4, Μπλέιζενμπεργκ 5, Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2, Ρόζιερς 2, Βάνγουιν 5