Παρασκευή 17 Δεκέμβρη 2021
SUPER LEAGUE 1
Πέρασε από τη Νίκαια η ΑΕΚ

Με την ΑΕΚ να παίρνει πολύτιμη εκτός έδρας νίκη στη Νίκαια, και τους ΟΦΗ και Αρη να μοιράζονται βαθμούς και γκολ στο Ηράκλειο, ολοκληρώθηκε χτες η εμβόλιμη 14η αγωνιστική της Super League 1, πρώτη για τον β' γύρο του πρωταθλήματος.

Στη Νίκαια η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του γηπεδούχου Ιωνικού και παρέμεινε στο κατόπι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού, ενώ διατήρησε και διαφορά ασφαλείας στη 2η θέση. Το ματς κρίθηκε από το γκολ του Μάνταλου στο 21', ενώ η «Ενωση» έχασε σημαντικές ευκαιρίες και για άλλα γκολ με τους Αραούχο, Τσούμπερ και Τζαβέλα, χωρίς παράλληλα να απειληθούν ουσιαστικά, παρά και τις προσπάθειες των γηπεδούχων στο τελευταίο 20λεπτο.

Στο Ηράκλειο ΟΦΗ και Αρης έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες στη μάχη τους για εδραίωση στην πρώτη πεντάδα. Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος και να προηγούνται με τον Πασσαλίδη (15'), τους δε φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στην επανάληψη και να ισοφαρίζουν στο φινάλε με τον Γκάμα (90').

• Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 38, ΑΕΚ 30, ΠΑΟΚ 25, ΠΑΣ Γιάννενα 22, Παναθηναϊκός 20, ΟΦΗ 19, Αρης 18, Αστέρας Τρίπολης 17, Βόλος 15, Ιωνικός 15, Παναιτωλικός 12, Λαμία 11, Ατρόμητος 9, Απόλλων Σμύρνης 7.
  • Δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Απόλλων και από έναν οι Παναθηναϊκός και ΟΦΗ.