Τρίτη 28 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 21
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Εκλεισαν οι τρεις θέσεις του Φάιναλ 4

Τα τρία από τα τέσσερα «εισιτήρια» του Φάιναλ 4 στο φετινό Κύπελλο σφραγίστηκαν από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, μετά τη διεξαγωγή των αγώνων τους για τα προημιτελικά. Απομένει ο αγώνας ΠΑΟΚ - Προμηθέας Πάτρας, που έχει αναβληθεί, εξαιτίας των πολλών κρουσμάτων κορονοϊού στον «Δικέφαλο του Βορρά». Θυμίζουμε ότι την τρέχουσα σεζόν ξαναγίνεται Φάιναλ 4 μετά από 18 χρόνια είναι προγραμματισμένο για το τριήμερο 18 - 20 Φλεβάρη 2022 στο Ηράκλειο.

Η πιο συναρπαστική αναμέτρηση των «8» έγινε στα Ανω Λιόσια, όπου η ΑΕΚ νίκησε 90-77 το Περιστέρι. Η νίκη - πρόκριση της «Ενωσης» ισοδυναμεί με επίτευγμα αν συνυπολογιστεί ότι αγωνίστηκε με μόλις 8 παίκτες (οι υπόλοιποι είχαν τεθεί εκτός μάχης λόγω κορονοϊού), από τους οποίους μάλιστα ο ένας (Καρλής) είχε πυρετό! Η ΑΕΚ είχε καταθέσει και αίτημα αναβολής του αγώνα στην ΕΟΚ, το οποίο δεν έγινε δεκτό, προκαλώντας την οργή των ανθρώπων της ομάδας.

Ο αγώνας λοιπόν ξεκίνησε και στην αρχή διαφαινόταν πρόκριση του Περιστερίου (6-14 στο 6', 15-28 στο 14'), με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών. Ανέκαμψαν όμως γρήγορα, «προσπέρασαν» πριν την ανάπαυλα (48-45), ενώ στο δεύτερο μέρος, με πρωταγωνιστή τον Ανγκόλα ο οποίος σημείωσε 31 πόντους, διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη το διεύρυναν, μην αφήνοντας περιθώρια στην ομάδα του Περιστερίου.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ΣΕΦ απέναντι στον Ιωνικό, νικώντας τον με το ευρύ 110-85 για την πρόκρισή του στο Φάιναλ 4. Οι «ερυθρόλευκοι», παρά τις απουσίες των Σλούκα - Γουόκαπ, ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και «καθάρισαν» ήδη από το ημίχρονο, προηγούμενοι με 20 πόντους (61-41), με κορυφαίους τους Λούτζη (17 πόντοι) και Μακ Κίσικ (23 π.).

Εξίσου ευρεία ήταν και η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ (93-69). Οι «πράσινοι», που δεν είχαν διαθέσιμους τους Εβανς και Σαντ-Ρος, αλλά ούτε και τον τεχνικό τους, Δημήτρη Πρίφτη, δυσκολεύτηκαν για περίπου 15 λεπτά, στη συνέχεια όμως «πάτησαν γκάζι» και πήραν εύκολα την πρόκριση (55-38 ημίχρονο, 71-56 στο 30'), με τη διαφορά ιδίως στην τελευταία περίοδο να παίρνει διαστάσεις. Κορυφαίος των νικητών ο Νέντοβιτς με 15 πόντους.

Δραματική πρόκριση για τον Προμηθέα, ζορίστηκε ο Ολυμπιακός (2022-05-26 00:00:00.0)
Σπουδαία διπλά για ΑΕΚ και Περιστέρι (2020-11-24 00:00:00.0)
Το απόλυτο για ΑΕΚ και Μεσολόγγι (2020-11-10 00:00:00.0)
Ανεβαίνει η ΑΕΚ (1999-01-28 00:00:00.0)
Ελπίζουν όλοι (1997-01-16 00:00:00.0)
Κοντά στο όνειρο ο Πανιώνιος (1996-03-21 00:00:00.0)