Αντιιμπεριαλιστικό - αντιπολεμικό διήμερο στις 28 και 29 Μάη διοργανώνει η Πανσαμιακή Επιτροπή Ειρήνης.
Οι εκδηλώσεις του διημέρου περιλαμβάνουν:
Αύριο, Σάββατο 28/5, πορεία ειρήνης που θα ξεκινήσει στις 5 το απόγευμα από το στρατόπεδο - φυλακή των προσφύγων στου Ζερβού και θα τερματίσει στην πλατεία Πυθαγόρα, όπου θα γίνει αντιπολεμική συγκέντρωση. Θα συμμετάσχουν και Τούρκοι συναγωνιστές της Επιτροπής Ειρήνης Σμύρνης.
Την Κυριακή 29/5, αγώνα δρόμου ειρήνης στο Καρλόβασι, αφιερωμένο στη μνήμη του αγωνιστή και δραστήριου μέλους του κινήματος ειρήνης Δημήτρη Μαυρατζώτη. Η εκκίνηση θα γίνει από την κεντρική πλατεία Καρλοβάσου (πλ. Βαλασκατζή) στις 9 το πρωί και ο τερματισμός στο ίδιο σημείο.