Τρίτη 30 Μάη 2023
Σελίδα 25
ΒASKET LEAGUE
ΠΑΟ - Περιστέρι με φόντο τους τελικούς

Οι δύο ομάδες αναμετρούνται στον 5ο αγώνα για τα ημιτελικά | «Καθάρισε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Τη μία θέση που απομένει για το ζευγάρι της φετινής σειράς των τελικών της Basket League διεκδικούν σήμερα στο ΟΑΚΑ Παναθηναϊκός και Περιστέρι, στο 5ο μεταξύ τους ματς για την ημιτελική φάση (19.15 - ΕΡΤ3).

Οι δύο ομάδες δίνουν τον καθοριστικό αγώνα μετά από μία ακόμα σπουδαία νίκη του Περιστερίου, που επικράτησε εντός έδρας των «πρασίνων» με 76-71, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και ξαναστέλνοντας τη σειρά στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος των νικητών για μια ακόμα φορά ήταν ο Φρανσίσκο με 24 πόντους.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της ομάδας των δυτικών προαστίων επί του «τριφυλλιού» τη φετινή σεζόν, μετά απ' αυτές στον δεύτερο ημιτελικό αλλά και για την κανονική περίοδο, στο ίδιο γήπεδο. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός καλείται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να παίξει την πρόκριση στους τελικούς σε πέμπτο ματς, καθώς το ίδιο είχε συμβεί και πέρυσι κόντρα στη Λάρισα, με τους «πράσινους» εν τέλει να επικρατούν.

Με «σκούπα» στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στους τελικούς έχει πάρει ήδη ο Ολυμπιακός, που νίκησε 75-54 τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν έτσι το 3-0 στις νίκες και τώρα περιμένουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς, ώστε να υπερασπιστούν τον τίτλο του πρωταθλητή που κατέκτησαν πέρυσι. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή (24-12 στο 10', 39-34 ημίχρονο), «πάτησε γκάζι» όμως στην τρίτη περίοδο και ξεκαθάρισε την κατάσταση. Κορυφαίοι των νικητών οι Σλούκας (17 π.) και Βεζένκοφ (19 π.).