Πέμπτη 12 Οχτώβρη 2023
Σελίδα 21
EUROCUP
Δεν τα κατάφερε ο Αρης

Τη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση του Eurocup γνώρισε ο Αρης, που έχασε από τη Λιετκαμπίλις με 84-74 στη Λιθουανία για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «κιτρινόμαυροι» παραμένουν χωρίς νίκη, μετά και την ήττα στην πρεμιέρα από την Γκραν Κανάρια, και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα, αφού ανάμεσα στις δυο ευρωπαϊκές υποχρεώσεις μεσολάβησε και η ήττα από τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Οσον αφορά τον αγώνα της Λιθουανίας, πέραν της ήττας τα χειρότερα για τον Αρη ήρθαν με τον τραυματισμό του Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, που αποχώρησε κατά τη διάρκεια του ματς. Κατά τ' άλλα ο Αρης πάλεψε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (23-20 στο 10', 43-36 ημίχρονο, 61-59 στο 30'), αλλά στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να αντιδράσει απέναντι στο δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων (σερί 8-0), κάτι που διαμόρφωσε τις ισορροπίες στον αγώνα μέχρι τη λήξη. Από τον Αρη ξεχώρισε ο Τολιόπουλος με 19 πόντους, ενώ για τη Λιετκαμπίλις κορυφαίος ήταν ο Σιρβίδις με 21 πόντους.