Τετάρτη 6 Δεκέμβρη 2023
EUROLEAGUE
Βήμα πίσω για τον ΠΑΟ

Την ευκαιρία να ανέβει ψηλότερα στη Euroleague έχασε χθες ο Παναθηναϊκός, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 71-68 από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη για τη 12η αγωνιστική και πέφτοντας στην 8η θέση με απολογισμό 6-6.

Παρά τις σημαντικές απουσίες της η Εφές έβαλε δύσκολα στο «Τριφύλλι», που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό του. Ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε να κυνηγά στο σκορ σε όλο το πρώτο μέρος (23-15 στο 10', 37-31 ημίχρονο), ωστόσο οι παίκτες του Αταμάν έβγαλαν αντίδραση στην τρίτη περίοδο, περνώντας μπροστά στο σκορ (52-50). Σε ένα κλειστό τέταρτο δεκάλεπτο η Εφες βρήκε τις λύσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με τον Ντίνο Μήτογλου να αστοχεί για τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο σουτ της βραδιάς.

Από τους «πράσινους» ξεχώρισαν οι Ναν (13 πόντοι) και Γκραντ (12 π.), ενώ κορυφαίος της Εφές ήταν ο Λάρκιν (20 π.).