Ακαριαία απάντηση με δυναμική πορεία στο λιμάνι της Πάτρας αντέταξαν χτες το βράδυ οι εργαζόμενοι της στεριάς και οι απεργοί ναυτεργάτες, στην επιλογή της κυβέρνησης να προχωρήσει σε πολιτική επιστράτευση εναντίον των ναυτεργατών.
Εκατοντάδες εργαζόμενοι και νέοι ανταποκρίθηκαν στο αιφνίδιο κάλεσμα της Συντονιστικής Επιτροπής Σωματείων και Συνδικαλιστών Πάτρας, για να δείξουν την έμπρακτη ταξική αλληλεγγύη και συμπαράστασή τους στο δίκαιο αγώνα των ναυτεργατών επί του πιο σκληρού ταξικού αντιπάλου, του εφοπλιστικού κεφαλαίου και με τις σημαίες του ΠΑΜΕ και το ψήφισμα συμπαράστασης από το Συνδικάτο Οικοδόμων στο χέρι, οι διαδηλωτές έσμιξαν με τους συναδέλφους τους στο λιμάνι.
Η πορεία που ακολούθησε κατά μήκος του λιμανιού ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, καθώς οι διαδηλωτές σταματούσαν σε κάθε πλοίο κι ενώνονταν μαζί τους όλοι οι ναυτεργάτες - εκτός από το πλήρωμα ασφαλείας - και φώναζαν συνθήματα κατά της αντιλαϊκής και αντιασφαλιστικής πολιτικής της κυβέρνησης.
Μέχρι αργά το βράδυ εκατοντάδες εργαζόμενοι έμειναν στο λιμάνι κάνοντας και δικό τους αγώνα τον αγώνα των ναυτεργατών.